Jismoniy tarbiya bo'yicha har bir kun uchun darsliklar. Jismoniy madaniyat bo'yicha referat. Jismoniy tarbiya dars rejasini qanday tuzish kerak

Bob o'quv dasturi: Sport o'yinlari.

Dars mavzusi: Voleybol

Dars maqsadlari

Ta'lim maqsadlari:

  1. Guruhning individual guruh faoliyatini o'rganish
  2. Hujum zarbasini bajarish texnikasini takomillashtirish
  3. Yuqori to'p uzatish va pastki to'pni qabul qilish texnikasida konsolidatsiya
  4. Texnik jihatdan takomillashtirish va oddiy taktik tayyorgarlik voleybol o'yinida.

Sog'lomlashtirish maqsadlari:

  1. Talabalarning muvofiqlashtirish qobiliyatlarini rivojlantirish
  2. Voleybol o'ynash orqali o'yin tafakkurini rivojlantirish

Ta'lim maqsadlari:

  1. Voleybol o'yinida o'quvchilarning jamoaviy harakat ko'nikmalarini rivojlantirish.
  2. Sport o'yinlariga muhabbat uyg'otish

Dars turi: bilim va jihozlarni takomillashtirish

Usul: frontal, uzluksiz, individual, o'yin

Manzil: Sport zali maktablar.

Uskunalar: Voleybollar, hushtak

Vaqt sarfi:(45 daqiqa)

p/p Tarkib Dozalash Tashkiliy-uslubiy ko'rsatmalar
Tayyorgarlik qismi 10-12
Sport zaliga tashkillashtirilgan kirish Shakllantirish, hisobot, salomlashish.

Darsning maqsadlari haqida hisobot berish.

30 soniya 30 soniya 30 soniya Navbatchi o'qituvchiga sinfning darsga tayyorligi to'g'risida hisobot beradi
Saytda burg'ulash mashqlari Bir qatordan ikki va uchtagacha shakllantirish 30 soniya Talabalarning diqqatini faollashtirish
Bir vaqtning o'zida ustun bo'ylab vazifalar va uning o'zgarishlari bilan yurish: Yo'lboshchining orqasida, chapga aylanma yo'lda, qadam bosish -

1) oyoq barmoqlarida, qo'llar yon tomonga;

2) tovonda, qo'llar kamarda;

3) cho‘kkan holatda, qo‘llar tizzada;

4) cho'kkalab sakrash, qo'llar tizzada

5) I.p - qo'llar yon tomonga, qo'llarni mushtga aylantiring:

a) - qo'llarni oldinga aylantirish;

b) - qo'llarning orqaga aylanishi;

6) I.p - qo'llar yon tomonga, qo'llarni mushtga:

a) - tirsak bo'g'imida oldinga aylanish;

b) - tirsak bo'g'imida orqaga aylanish;

7) I.p - qo'llar yon tomonga, qo'llarni mushtga aylantiring:

a) - aylanish elka bo'g'imi oldinga;

b) - elka bo'g'imida orqaga aylanish;

8) To'g'ri oyoq tebranishlari bilan yurish:

I.p. - qo'llar yon tomonlarga

1- chap bilan qadam, o'ng bilan tebranish, chap bilan teginish

qo'llar;

3. chap bilan qadam tashlash, o'ng bilan tebranish, chap bilan teginish

qo'llar;

1 min O'zingizning holatingizga e'tibor bering: son bo'g'imida egmang

Masofangizni saqlang

Arqonning aylanishiga taqlid qilish harakatlar diapazoni keng.

Barabanchining harakatiga taqlid qilish

Ovqatlanish harakatini simulyatsiya qilish

Yelkangizni oldinga egmang. Tanangizni tekis tuting.

Qo'llaringizni yon tomonlarga oldinga tuting

Qo'llab-quvvatlovchi va tebranish oyoqlarini egmang.

Hatto yugurish: a)

b) chap, o'ng tomonda yon qadamlar bilan harakat qilish, to'pni yuqoridan ikki qo'l bilan uzatishni taqlid qilish;

v) ustun bo'ylab birin-ketin yugurish - hushtakda 360 0 ni aylantiring; 180 0 va orqaga yugurish;

d) ustun bo'ylab birin-ketin yugurish, basketbol o'rindig'iga sakrash, qo'l bilan supaga tegish.

2 daqiqa Talabalarning nafas olishini o'z-o'zini nazorat qilish masofani saqlang

To'pni yuqoridan ikki qo'l bilan uzatishga taqlid qilish;

ikki oyog'ingiz bilan yuqoriga sakrash

1 marta Oyoq barmoqlarida 2-3 qisqa qadam va to'xtatuvchining oyoq barmoqlarida 2-3 qisqa qadam va to'xtatuvchining qadami - oldinga, yon qadamlar yon qadam

Oldinga qisqa qadamlar va tana holatini o'zgartirmasdan postlar atrofida yugurish

Keng yon qadam, barmoqlar bilan juftliklar orasidagi to'pni ushlab turish

Ijro eting tez sur'at ketma-ketlikda

Yurish, nafas olishni tiklash uchun mashqlarni bajarish 30 soniya3-4 1-2 - qo'llar yuqoriga - nafas olish 3-4 - oldinga egilib, qo'llar pastga - nafas olish.
Ikki qatorda (bir-biridan 5-6 m masofada) burish orqali qayta tartiblang. 5 sek Mashqlar frontal, juftlikda bajariladi.
Asosiy qism 30-31
Hujum zarbasini bajarish, yuqoridan pas va past to'pni qabul qilish texnikasi bo'yicha videodars ko'rsatish. 6-7 min. Texnikalarni ko'rsatish bilan o'qituvchining sharhlari
Hujum zarbasini bajarish texnikasini takomillashtirish. 1. Juftlikda:

a) - to'pni chapga va o'ngga tashlash va ushlab olish

qo'l boshning orqasidan.

b) - chap va poldan sakrab to'pni uloqtirish

o'ng qo'lingiz bilan boshingiz orqasidan.

c) - to'pga o'ng (chap) qo'l bilan zarba berish;

cho'zilgan xurmo ustida yotadi

oldinga yuqoriga chap (o'ng) qo'l,

uni bir joydan polga yo'naltirish;

Qo'l tekis, uloqtirilgandan keyin u tana bo'ylab erkin harakatlanadi

Zarba tekis qo'l bilan beriladi

Ehtiyot bo'ling va to'pning harakatini nazorat qiling

2) Juftlikda mashq bajarish: To‘pni uloqtirgandan so‘ng bitta o‘quvchi

nuqtadan hujum zarbasini amalga oshiradi,

ikkinchisi to'pni pastdan qabul qiladi, yo'naltiradi

yana bir zarba uchun sherigiga.

2-3 min. Mashqni to'pni ushlamasdan yoki yo'qotmasdan doimiy ravishda bajarish tavsiya etiladi. Boshning ko'krak darajasida uchadigan to'p ikki qo'l bilan yuqoridan, bel darajasida - pastdan olinadi. 1-1,5 daqiqadan so'ng. talabalar rollarni o'zgartiradilar.
3) O'qituvchi to'pni to'r yaqinida ushlab turadi, o'quvchilar gimnastika ko'prigidan itarib, ustun bo'ylab birin-ketin sakrab chiqadilar va to'pni uradilar. 3-4 min. To'g'ri surish, qo'lda ishlash
Yuqori to'p uzatish va to'pni pastki qabul qilishni bajarish texnikasida konsolidatsiya. 1. Juftlikda.

I.p. Bir-biriga qarama-qarshi polda o'tirib, oyoqlarni bir-biriga bosdi.

To'p boshdan uzatiladi va to'p darhol do'stning oyoqlari orasidan pastga suriladi.

11 min. To'pni yuqoriga tashlamang, faqat barmoqlaringiz bilan to'pni qabul qiling va uzating. To'p sizning kaftlaringiz bilan aloqa qilmasligi kerak. O'tish paytida (to'pni otish) tirsaklaringizni to'g'rilang va keyin qo'llaringiz bilan harakatni davom eting. Yuqori pasni bajarayotganda oyoqlaringizdan foydalanishni ham unutmang, chunki bu sizning muvozanatingizni yaxshiroq saqlashga va to'pning parvoz kuchini tartibga solishga imkon beradi.
2. Uchlikda.I.p. O'yinchilar bir xil chiziqda uch metr oraliqda joylashgan. To'p oxirgi o'yinchining qo'lida - u o'rtadagi o'yinchiga tepadan uzatma beradi, u o'zi orqali to'pni boshqa oxirgi o'yinchiga uzatadi va bu uzoq uzatmani birinchisiga uzatadi.

6-7r. Bir pozitsiyada bo'lganingizda, raqiblaringizning harakatlarini kuzatib boring, mo'ljallangan o'tish joyini aniqlang. Uchrashuv uchun u yerga boring. To'p sizga yetib borishidan ancha oldin qo'llaringizni boshingizdan yuqoriga ko'taring va to'pni qabul qilishga tayyorlaning. Kaftlaringizni tashqariga burang va bosh va ko'rsatkich barmoqlaringizni peshonangiz ustidagi uchburchakka o'xshash narsa hosil qiladigan tarzda joylashtiring. Qo'llar peshonadan taxminan 20 sm masofada joylashgan bo'lishi kerak, barmoqlar bir-biridan ajralib, tarang.
3) O'yinchilar juft bo'lib, bir-biriga qarama-qarshi joylashgan. Yolg'iz, polda turib,

to'pni past qabul qilish joyiga tashlaydi,

ikkinchisi stulda o'tirib, to'pni past qabul qilishni amalga oshiradi va uni uloqtiruvchiga qaytaradi. Ikkinchi hujum tik turish va oldinga bir qadam tashlash orqali amalga oshiriladi va hokazo.

5-6r. O'ng oyoq bir oz chap tomonda. Qo'llaringizni bir-biridan ajratib, tezda to'p tomon harakat qilishni boshlang. To'p bilan aloqa qilishga tayyor bo'ling, qo'llaringizni to'liq oldinga va pastga cho'zing. To'pni qabul qilish uchun mustahkam va mustahkam platforma yaratish uchun tirsaklaringizni birlashtiring. Qo'llar ustidagi bilaklarda qabul qilish.
4) Individual bajarish: to'pni yuqoridan devorga uzatish va tepadan qabul qilish 1 min.
5) Individual ijro: kichik doira ichida turish (halqada bo'lishi mumkin), yuqori o'tish va pastki o'tish (muqobil) 1 min.
Voleybol o'yinida texnik va oddiy taktik tayyorgarlikni takomillashtirish. 9-10 min.
4) O'yin vazifasini 6-zonadagi o'yinchi uzoq bajaradi

to'pni tepadan 6-chi zonaga uzating

saytning qarama-qarshi tomoni.

6-zona o'yinchisi to'pni tashlaydi

3-zona o'yinchisi

to'pni hujumchiga uzatadi

4-zona o'yinchisi zarbasi.

Qarama-qarshi tomonda 2-zona o'yinchisi

sayt harakatlanuvchi blok tomonidan amalga oshiriladi.

O'yin topshirig'ini bajargandan so'ng

hamma o'yinchilar qiladi

sayt atrofida soat yo'nalishi bo'yicha harakatlaning.

3 min.
Ikki tomonlama o'quv va o'quv o'yini 5 daqiqa. Turli o'yin vaziyatlarida o'yin texnikasini takomillashtirish. To'pni uchta teginish bilan o'ynang. 1,6,5-chi zonalardan 3-chi zonaga ikkinchi o'tish. 3-chi zonadan 2 va 4-chi zonadagi o'yinchilarni hujumga o'tish mashqi bitta blok zonalarda 2,3,4. Yuqori to'g'ridan-to'g'ri to'p qizlar uchun xizmat qiladi (to'rdan 5-6 m masofada).c.
Yakuniy qism 2-3
1.Bino2.Diqqat o‘yini “Sinf”

3. Darsni yakunlash

4. Uyga vazifa.

5. Zaldan uyushtirilgan chiqish

30s3 Zaldan uyushtirilgan chiqish Talabalar e'tiborini faollashtirish

Ijobiy tomonlarini tahlil qilish

Qo'llarni yotgan holatda egish va cho'zish (M) - 2x20 marta, (D) 2x10 marta

E'tibor bering: intizomga

Mundarija MAZMUNI
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Dars rejasi nima?
Dars mavzusi.
Dars turlari.
Kelgusi dars uchun maqsadlar.
Dars maqsadlari.
Darsning qismlari.
Darsning moddiy-texnik jihozlanishi.
Darslar davomida.
Darsning umumiy va motorli zichligi.
Xulosa.

Dars rejasi nima

DARS REJA NIMA
Dars rejasi sxematikdir
darsning asosiy fikrlarini ko'rsatish,
o'qituvchining ijodiy fikrini aks ettirish,
faollashtirishga qaratilgan
kognitiv, fikrlash va ijodiy
talabalarning o'zlashtirishga qaratilgan faoliyati
zarur bilim.

Dars mavzusi

DARS MAVZU
Mavzu nomi tasdiqlangandan olingan
uchun kalendar-tematik reja
jismoniy madaniyat.
Dars mavzusi juda muhim jihati da
dan boshlab dars rejasini tuzish
bu sizning darsingizning maqsadi, vazifalari va borishiga bog'liq.
Darsingiz mazmuni mos kelmasa
dars mavzusi, bu siz qo'ygan vazifalarni anglatadi
qaror qilmagan.

Dars turi

DARS TURI
Quyidagi dars turlari mavjud:
Jismoniy madaniyat:
Kirish
Yangi materialga kirish
Yangi materialni o'rganish
Yangilarini birlashtirish va takomillashtirish
material
Boshqaruv
Birlashtirilgan
Musobaqa
Syujet (ertak, sayohat)
Doira mashg'ulotlari

Darsning maqsadi

DARSNING MAQSADI
Qoida tariqasida, jismoniy tarbiya darsining yaxshi ishlab chiqilgan rejasi (va emas
faqat) bir nechta maqsadlarni aks ettiradi. Lekin uchun
qoida boshiga bitta maqsadni shakllantirish hisoblanadi
bitta dars.
Darsning maqsadi siz olgan natijani aks ettiradi
darsingiz oxirida erishmoqchisiz.
Maqsad aniq va aniq shakllantirilgan, shunda siz
darajasini yetarlicha baholay oldilar
qilgan ishingiz.

Dars maqsadlari

DARS MAQSADLARI
Darsning maqsadlari Maqsad va Mavzu asosida tuzilgan
dars.
Jismoniy dars uchun uchta asosiy turdagi topshiriqlar mavjud
ekinlar:
Tarbiyaviy
(har qanday narsani o'qitish / mustahkamlash / takomillashtirish
element yoki vosita harakati)
Rivojlanish (ba'zilarning rivojlanishiga yordam berish uchun
jismoniy fazilatlar)
Ta'lim (talabalarda etakchilikni rivojlantirish
fazilatlar, jamoaviy ruh, mas'uliyat hissi,
vatanparvarlik tuyg'usi, kollektivizm tuyg'usi va boshqalar)
Har bir dars uchun bittasini shakllantirish kerak
har bir turdagi vazifa.

Dars qismlari

DARS QISMLARI
Tayyorgarlik
Dars
jismoniy
kultlar
umumiy tasvirlar
studiya
maktab
ichiga kiradi
o'zingiz 3 qism
(tuzatish maktablarida
kirish qismi qo'shiladi)
Asosiy
Final

Tayyorgarlik qismi

TAYYORLASH QISM
Tayyorgarlik qismi o'rtacha davom etadi
10-12 daqiqa. Bu erda qurilish va hisobotlar amalga oshiriladi.
salomlashish, dars maqsadlari xabari, eslatma
harakatdagi xavfsizlik qoidalari va kommutator qurilmalari va
joyida.
Siz turli xil shakllardan foydalanishingiz mumkin
tashqi kommutatorlarni o'tkazish, vaqti-vaqti bilan biror narsa qo'shish
yangi. Tayyorgarlik qismida isinish kerak
tanani tayyorlashga qaratilgan
asosiy yuk va hal qilishda ishtirok etadi
darsning asosiy qismining vazifalari. Tavsiya etilmaydi
tashqi kommutator o'tkazish uchun talaba tayinlash, chunki mumkin
sezilarli darajada isitish samaradorligini kamaytirish va
yanada shikastlanishga olib keladi
pyuresi bo'g'inlar, ligamentlar va mushaklar. Biroq, agar ichida
sinfda sportchilar bor, keyin o'rta maktabda siz mumkin
ba'zan bu amaliyotdan foydalaning.

Asosiy qism

ASOSIY QISM
Asosiy qism o'rtacha 25-30 daqiqa davom etadi. IN
darsning asosiy qismi muammolarni hal qiladi,
tayyorgarlik bosqichida sahnalashtirilgan va ovoz bergan
qismlar.
Bu turli xil mashg'ulotlarni o'z ichiga olishi mumkin
mashqlar, sport o'yinlari, ochiq o'yinlar,
muammolarni hal qilishga qaratilgan estafeta musobaqalari. Qanaqasiga
qoida tariqasida, darsning asosiy qismini o'z ichiga oladi
inventar bilan ishlash. Dvigatelni yaxshilash uchun
Dars zichligi uchun uskunalar kerak
oldindan tayyorlang. Siz ham hisobga olishingiz kerak
bolalarning morfofunksional xususiyatlari va berish
ularda dam olish va nafas olishni tiklash uchun vaqt bor
Yurak urish tezligi.

Yakuniy qism

Yakuniy QISM
Yakuniy qism o'rtacha 5-10 davom etadi
daqiqa. Darsning yakuniy qismida bu zarur
tanani tiklash va ko'rsatkichlarni yaqinlashtirish
Boshlang'ichgacha yurak urishi.
Darsning bu qismi quyidagilarni o'z ichiga olishi mumkin: nafas olish
harakatda va joyida mashqlar; mashqlar
cho'zish uchun; ideomotor mashqlar;
mushaklarni bo'shashtirish mashqlari. Bu yerda ham
ruxsat beruvchi ochiq o'yinlarni kiritishingiz mumkin
o'zingizni chalg'itib, diqqatni jamlashdan tanaffus qiling
darsning asosiy qismi uchun jismoniy mashqlar.
Shuningdek, bu qismda o'qituvchi xulosa qiladi
dars natijalari, u yoki bu narsada o'zini namoyon qilganlar qayd etiladi
boshqa tomondan, talabalarga uy vazifasi beriladi,
xayrlashish va zaldan tartib bilan jo'nab ketish.

Moddiy-texnik jihozlar

MATERIAL VA TEXNIK
Uskunalar
Sizning rejangizda bu zarur
logistikani ko'rsatishga ishonch hosil qiling
dars uchun jihozlar va jihozlar (hushtak, to'plar,
konuslar, skittlelar, halqalar; devor panjaralari, paspaslar,
basketbol halqalari, futbol gollari,
ustunlar, loglar, echkilar va otlar va boshqalar)
Barcha jihozlar tayyor bo'lishi kerak
darsning boshida, ko'p bo'sh vaqtlarni oldini olish uchun,
qidirish, sozlash va bilan bog'liq
uskunalarni tartibga solish.

Darslar davomida

Darslar davomida
Jismoniy tarbiya darsining konspektida
darsning borishini tavsiflang: qanday
buni o‘rgatishda usul va uslublardan foydalanish
talabalardan talab qilinadi.
Inventarizatsiya joylashuvini ko'rib chiqing
jalb qilingan, ularning harakatlari va
saytdagi o'zgarishlar.

Jismoniy tarbiya darsining umumiy va harakat zichligi

DARSNING UMUMIY VA MOTOR zichligi
Jismoniy madaniyat
Umumiy zichlik - bu vaqt nisbati,
pedagogik jihatdan asosli foydalanilgan,
darsning butun davomiyligi uchun.
Dvigatel zichligi - nisbati
ijro etishga sarflangan vaqt
Jismoniy mashqlar, hamma uchun
dars davomiyligi.
Darsning zichligi odatda o'lchanadi
foiz.

Dars turlari va motor zichligi ulushi

TURLARNING FOIZI
DARS VA MOTOR zichligi

Muvofiqlik foizi

MUVOFIQLIK FOIZ
Darsning umumiy zichligi har doim bo'lishi kerak
mutlaq qiymatga intiling, ya'ni
100%
Dvigatel zichligi mos kelishi kerak
Dars turi va uning foiz oralig'iga kiritilgan

Xulosa

XULOSA
Shunday qilib, ushbu taqdimot asosiyni belgilab berdi
yig'ma rejani tuzishning jihatlari va qoidalari
jismoniy tarbiya darsi. Sizga murojaat qilaman
malakali, aniq va aniq nimaga muhtojligiga e'tibor berish
rejangizning barcha nuqtalarini yozing. Bu
darsga yaxshiroq tayyorgarlik ko'rish yoki bajarishga yordam beradi
Bu boshqa odam uchun, agar sizniki uning qo'lida bo'lsa
kontur rejasi. Shuni ham unutmaslik kerakki, dars
jismoniy madaniyat murakkab ko'p qirrali
jarayon va har qanday vaqtda biror narsa noto'g'ri ketishi mumkin
reja. Bunday holda siz tayyor bo'lishingiz kerak
o'zgargan vaziyat: rejangizni yodda tuting,
lekin bunga e'tibor bermang, aks holda xavf tug'dirasiz
pedagogik qobiliyatsizlik tufayli darsni buzish.
Talabalarga dam olish uchun vaqt berishni unutmang.
nafas olish va yurak tezligini tiklash.

Bondarchuk Yekaterina Ivanovna
O'quv muassasasi: Tiraspol "A.G. Rubinshteyn nomidagi PGII" oliy kasbiy ta'lim davlat ta'lim muassasasi
Qisqacha ish tavsifi: Ushbu dars xulosasi o'qituvchi tomonidan jismoniy tarbiya darsida qo'yilgan maqsad va vazifalarni ochib beradi. Dars turi: muloqot va bilimlarni mustahkamlash darsi (qo'shma). Darsda u ishlatiladi - hikoya, namoyish, namoyish, trening, o'yin.

Shirokova Natalya Nikolaevna
O'quv muassasasi: KGKP estetik rivojlanish markazi bolalar bog'chasi / 15-sonli bog'
Qisqacha ish tavsifi: Bolalarni ko'tarilgan tayanchda yurish paytida barqaror muvozanatni saqlashga o'rgating; oldinga harakat bilan sakrashda poldan baquvvat surish va egilgan oyoqlarda yumshoq qo'nishni mashq qiling. Oyoq kuchi (baland tizzalar bilan yurish, oldinga sakrash) kabi jismoniy fazilatlarni shakllantirish; muvozanat (kattaroq qo'llab-quvvatlash maydoni bo'ylab yurish, cheklangan qo'llab-quvvatlash maydoni bo'ylab yurish).

Ermeshkenova Elvira Serikovna
O'quv muassasasi: KDU "UViOC"
Qisqacha ish tavsifi: Asosiy jismoniy fazilatlarni (tezlik, kuch, moslashuvchanlik, chaqqonlik, chidamlilik) rivojlantirish va takomillashtirish. Bolalarning ehtiyojlarini qondirish vosita faoliyati, ularning motorli ko'nikmalarini rivojlantirish va mustahkamlash, tana ohangini oshirish, o'quvchilarning olimpiada ramzlari va Olimpiya halqalarining ma'nosi haqidagi bilimlarini shakllantirish.

8533 tadan 1-10 gacha nashrlar koʻrsatilmoqda.
Barcha bo'limlar | Jismoniy tarbiya darslari. Sinf yozuvlari

Erta yoshdagi ikkinchi guruhda jismoniy tarbiya bo'yicha "Quyonga tashrif buyurish" mavzusidagi dars Shahar byudjeti maktabgacha ta'lim muassasasi ta'lim muassasasiBolalar bog'chasi birlashtirilgan turdagi № 12 "Berezka" Starodub shahri, Bryansk viloyati Tematik sinf 2-guruhda jismoniy tarbiya fanidan erta yosh ushbu mavzu bo'yicha "Quyonni ziyorat qilish" Ishlab chiqilgan va amalga oshirilgan ...

Katta guruhda "Fizkult mamlakatiga sayohat - Xurray" ko'ngilochar stsenariysi Maqsad: Bolalarning sog'lom turmush tarzi haqidagi g'oyalarini shakllantirish. Vazifalar: - sog'lom turmush tarzi asoslarini shakllantirishga ko'maklashish; - bolalarni sog'lig'iga g'amxo'rlik qilishga undash; - kognitiv qiziqish, xotira, fikrlash, nutqni rivojlantirish; - o'zaro yordam, qo'llab-quvvatlash, ...

Jismoniy tarbiya darslari. Dars eslatmalari - "Kuzgi o'rmonga sayohat" ikkinchi kichik guruhidagi jismoniy tarbiya darsi eslatmalari

"Sayohat ..." ikkinchi kichik guruhida jismoniy tarbiya darsining konspekti. Maqsad: Bolalarni birma-bir ustun bo'ylab yurish va yugurish, yoy ostida emaklash, oldinga siljishda ikki oyoqqa sakrash, yurish paytida barqaror muvozanatni rivojlantirish. gimnastika skameykasi. Materiallar: yog'och uy, yog'och, stendlar, stendlar, har birida ikkita barg ...

"MAAM-rasmlar" rasmlar kutubxonasi

3-4 yoshli bolalar uchun jismoniy rivojlanish bo'yicha darsning qisqacha mazmuni. nostandart uskunalardan foydalanish 3-4 yoshli bolalar uchun jismoniy rivojlanish bo'yicha darsning qisqacha mazmuni. nostandart uskunalardan foydalanish. Maqsad: bolalar salomatligini mustahkamlash. Maqsadlar: halqa orqali qanday qilib to'g'ri ko'tarilishni o'rganing, qo'l motorli ko'nikmalarini va muvofiqlashtirishni rivojlantirish; harakatlar. Jismoniy tarbiya faniga qiziqishni rivojlantirish...

"Qishki o'rmonda sayr" ikkinchi kichik guruhidagi jismoniy tarbiya darsining qisqacha mazmuni Maqsad: bolalarning birma-bir ustun bo'ylab yurish va yugurish, muvozanatni saqlagan holda gimnastika skameykasida yurish, o'ng va chap qo'llar bilan uloqtirish, oldinga siljishda ikki oyoqqa sakrash qobiliyatini rivojlantirish. Uskunalar: uloqtirish uchun paxta to'plari, gimnastika skameykasi,...


Ta'lim maydoni " Jismoniy rivojlanish"O'yin maktabgacha yoshdagi bolaning faoliyatining etakchi turi bo'lib, u orqali u uyushgan shaklda rivojlanadi. Federal davlat ta'lim standartiga ko'ra, o'yin orqali bolaga individual yondashuv ta'lim jarayonining boshida qo'yiladi. MBDOU № 4 da...

Jismoniy tarbiya darslari. Dars eslatmalari - "Qishki o'rmonga sayohat" tayyorgarlik guruhidagi jismoniy tarbiya darsi eslatmalari

Maqsad: sog'lom turmush tarzi asoslarini shakllantirishga ko'maklashish va jismoniy tarbiya bilan shug'ullanish zarurati. Maqsadlar: - Har xil vosita ko'nikmalarini takomillashtirish ( har xil turlari yurish, chopish, sakrash, qornida emaklash, kamar ostida emaklash) - Rivojlantiring...

Bolalar bog'chasida jismoniy tarbiya darslarida yangiliklar BOG'CHA Jismoniy tarbiya darslarida innovatsiyalar Elena Vladimirovna Penzeva Oltoy davlat pedagogika universitetining 2722-guruh talabasi Annotatsiya: Zamonaviy jamiyat kelajak avlodni tarbiyalash va rivojlantirishga katta e'tibor beradi. Bu...

O'qituvchining mahorati o'quv jarayonida doimiy, o'zgarmas narsalarni yangilik elementlari bilan uyg'unlashtirish qobiliyatidadir.Bolalar kamdan-kam hollarda mashq qilishdan charchashadi, lekin ular monotonlik va monotonlikdan tezda charchashadi. Jismoniy tarbiya darsini qanday qiziqarli qilish kerak?


Darsning tayyorgarlik qismi


Issiqlik yugurish bilan boshlanadi - turli xil bo'lishi kerak bo'lgan eng monoton faoliyatStandart maktab zalida o'rtacha bir tur 50 m . Yugurishdan oldin sinfga qanday yugurish, qayerda yugurish kerakligini aniq tushuntirish kerak. Misol uchun, soat sohasi farqli o'laroq 8 ta aylana, soat yo'nalishi bo'yicha 8 ta. 2 ta davradan so'ng o'quvchilar diagonal yoki yonma-yon bajaradilar yugurish mashqi. Oliy darajasinfni tashkil etish - murakkab vazifani belgilash: soat yo'nalishi bo'yicha 3 ta doira, chap tomonli qadam bilan 1 ta doira, soat miliga teskari yo'nalishda 3 ta aylana, o'ng tomonli qadam bilan 1 ta doira, voleybol maydonidan foydalangan holda sakkizinchi shaklda 3 ta doira, orqangizni oldinga qarab 1 doira. Vazifani bajarayotganda, o'quvchilarning ko'pchiligi, qoida tariqasida, o'z harakatlarining to'g'riligi haqida o'ylaydi, yo'riqnomani taklif qiladi, ya'ni. isinishda faol ishtirok etadi.

Monoton mashqni yanada qiziqarli qilishning yana bir usuli. Sinf birinchi yoki ikkinchi deb hisoblanadi va bir-biridan 1 - 1,5 m masofada bir ustunda yuguradi, hushtak chalinganda, ikkinchi raqamlar tezlashadi va chap tomonda birinchi raqamdan o'tib ketadi, oldida turadi. uni va harakatni davom ettiring. Ikkinchi hushtak chalinganda, ikkinchi raqamlar ham xuddi shunday qiladi.

Yugurish paytida sinfni guruhlarga bo'lishda oxirgi o'quvchi ustun bo'ylab tezlashadi va birinchi bo'ladi. Qo'llanma birinchi bo'lib ketganda yugurish tugaydi. Murakkab muammoning bayoni: oxirgisi ilon kabi yuguradi, sinf to'qnashuvlar bo'lmasligi uchun masofaga qat'iy rioya qilgan holda ishlaydi.

Darsning maqsadlarini tushuntirib bo'lgach, sinf ikki ustunga bo'linadi jismoniy tarbiya. Jismoniy tarbiyalangan o'quvchilarning birinchi ustuni soat yo'nalishi bo'yicha, ikkinchi ustun soat miliga teskari yo'nalishda ishlaydi. Guruhlarga bo'linish birinchi ustunga yuqori sur'atda ishlashga, ikkinchi ustun optimal sur'atni tanlashga va vazifalarni bajarishda saflarda qolishga imkon beradi. Talabalar tayyorgarlik guruhi berilgan yukning yarmini bajaring, ichki doiraga o'ting va qadamlar bilan harakat qilishni davom eting.

Talabalar alohida-alohida, o'g'il bolalar va qizlar, shakllanish tayyorgarlik guruhi o'quvchilaridan boshlanadi va eng jismonan tayyorlangan talaba bilan yakunlanadi (500 m yoki 1000 m yugurish natijalariga ko'ra). Har bir talaba 2 aylana yugurib, yurishni davom ettiradi.

Ko'p variantlar mavjud, asosiysi kamroq burg'ulash va harakatlarda ko'proq mazmunlilik.

Qizdirish; isitish

Qisqa (5-7 daqiqa), barcha kuch talab qiladigan mashqlar bilan hissiy va mazmunan kutilmagan isinish talabani tezda ish holatiga keltiradi. IN tashkiliy reja Yugurish qismidan isinishga o'tish juda muhimdir. Darsda bolalarni yuqori darajada tashkil etish - mustaqil qayta qurish. Issiqlikdan so'ng, agar estafeta poygalari rejalashtirilmagan bo'lsa, unda qabul qilingandan keyin sport anjomlari bolalar band bepul joy, o'qituvchiga qarab turish. Odatda bolalar darhol vazifani to'g'ri bajaradilar.

Ob'ektlarsiz umumiy rivojlantiruvchi mashqlar bilan qiyinroq, chunki ular kamroq qiziqarli. Biroq, mashqlarni bajarish shaklini doimiy ravishda o'zgartirib, siz o'quvchilarning harakatlarini faollashtirishingiz mumkin. Masalan, sinf qizlar va o'g'il bolalarga bo'lingan va ikkita mashq bajarilgandan so'ng, guruhlar o'ngga burilib, o'rin almashadilar. Keyin har bir talaba o'z o'rnini egallaydi va yana ikkita mashq bajaradi, keyin yana yuguradi. Isitish oxirida - push-uplar: 5 ta surish va yugurish, keyin 4 ta surish va hk. Majburiy shart - sinf qat'iy ravishda ustun bo'ylab, bir vaqtning o'zida va to'liq quvvatda ishlaydi. Mashqlar soni sinfning tayyorgarligiga qarab o'qituvchi tomonidan o'zgartiriladi.

Juftlikda isinish juda qiziqarli. Masalan,bir-biriga qarama-qarshi turish, oyoqlari o'rta holatda, qo'llar sherikning elkasida. Oldinga egilish. Bir-biriga qarama-qarshi turish, oyoqlari o'rtada, qo'llar sherigingizning elkasida. Bir vaqtning o'zida o'ng (chap) oyog'ingizni orqaga burang. Orqalaringizni bir-biringizga qaratib turing, qo'llaringizni ko'taring. Bir-biringizga buriling. Bir-biriga qarama-qarshi turish, oyoqlari o'rtada, qo'llar sherigingizning elkasida. Bir vaqtning o'zida to'pponcha bir oyog'iga cho'kadi. Orqangiz bilan bir-biriga o'tirish, oyoqlarni birlashtirish, qo'llarni birlashtirish. Buyruq bo'yicha tezda turing. Orqangiz bilan bir-biriga o'tirish, oyoqlari bir-biriga bog'langan, qo'llar tepada birlashtirilgan. Oldinga va orqaga egiladi. Boshingizni bir-biriga qaratib, orqangizda yotib, qo'llaringizni ushlab turing. Oyoqlaringizni ko'taring va oyoqlaringiz bilan "salom ayting". Orqangiz bilan turing, oyoqlaringizni birlashtiring, qo'llaringizni birlashtiring. Buyruq bo'yicha o'ngga (chapga) qo'shimcha qadam bilan harakatlaning. Sakrash.

Mexanik mashqlarni bartaraf etish va o'quvchilarning diqqatini doimiy ravishda ushlab turish uchun isinish nafaqat jismoniy, balki ruhiy stressni ham talab qiladigan vazifalarni o'z ichiga olishi mumkin. Masalan, mashqlar ko`rsatmasdan bir marta tushuntiriladi: 1 – cho`kkalab, 2 – yotgan holda, 3 – oyoqlarni bir-biridan ajratib, 4 – oyoqlarni birga, 5 – oyoqlarni ajratib, 6 – oyoqlarni birga, 7 – cho`kkalab, 8 – tik turish. Cho‘kish: 1 – qo‘llarni oldinga cho‘zish, 2 – boshlang‘ich pozitsiyasi, 3 – qo‘llarni yelkaga olib cho‘kish, 4 – boshlang‘ich holati, 5 – qo‘llarni yuqoriga cho‘zish, 6 – boshlang‘ich holat. 1 - cho'kkalab urg'u, 2 - yolg'on urg'u, 3 - cho'kkalab urg'u, 4 - tik turgan urg'u, 5 - cho'kkalab urg'u, 6 - to'g'rilanish.

Issiqlik "tuzoq" mashqlari bilan jonlanadi, bu o'quvchilarni vaziyatga tezda munosabatda bo'lishga majbur qiladi, masalan, boshlang'ich pozitsiyasidan - cho'kkalab, qo'llarini va oyoqlarini poldan ko'tarmasdan oyoqlarini tezda to'g'rilaydi. To'g'ri pozitsiya - tik turgan, egilgan.

Isitishda asosiy narsa - shakllanishdagi keraksiz o'zgarishlar, uzoq tushuntirishlar, uzoq mashqlar va ular orasidagi uzoq pauzalardan qochishdir.

Issiqlikdan so'ng siz jismoniy fazilatlarni rivojlantirishga 5 daqiqa vaqt ajratishingiz kerak (kuch mashqlari). Qizlar va o'g'il bolalar masxara qilmaslik uchun xonaning turli joylarida mashq qilishadi. Masalan, qizlar orqa mushaklarida mashqlarni bajarib, so'ngra birin-ketin, ustunda, moyil holatni egallab, zalning uzunligini engishadi. Bu vaqtda o'g'il bolalar gimnastika devorida qorin bo'shlig'i mushaklarida mashqlarni bajaradilar, so'ngra birma-bir skameykadan 3 ta yondashuv uchun ustunga sakrashni amalga oshiradilar. Keyingi darsda guruhlar joy almashadilar.

IN kuch mashqlari siz ko'plab mashqlarni kiritishingiz mumkin, lekin asosiysi, kuch-quvvat mashqlari tartibini o'zgarishsiz qoldirishdir: xonaning turli uchlarida guruhlarda darslar. O'yin turlarida uni bajarish qulay kuch guruhi quyidagi sxema bo'yicha:

1. O'g'il bolalar o'ynaydi, qizlar mashq qiladi va aksincha.

2. Ikkita jamoa o'ynamoqda, qolganlari mashg'ulotlarda.

Muvaffaqiyatli amalga oshirishning asosiy sharti kuch mashqlari tizimli, ya'ni. har bir darsda amalga oshiriladi. Shunday qilib, o'qituvchi jismoniy tayyorgarlikning ahamiyatini amalda ko'rsatadi, ularni asta-sekin natijalarni doimiy oshirish bilan o'ziga jalb qiladi.

Darsning asosiy qismi

Rivojlanish uchun bola doimo nafaqat intellektual ma'lumotga, balki vosita ma'lumotlariga ham muhtoj. Va talaba qanchalik ko'p vosita mahoratini egallasa, u jismoniy va aqliy jihatdan tezroq rivojlanadi. Harakat ko'nikmalarini o'rgatish taniqli sxema bo'yicha amalga oshiriladi: harakat texnikasi asoslarini namoyish qilish va qisqacha tushuntirish - birinchi sinov urinishlari - xatolarni tuzatish - takrorlash va takomillashtirish. Istalgan malakani uning tarkibiy qismlariga bo'lmasdan, bir butun sifatida o'rgating, shunda talaba harakatni darhol anglay oladi, keraksiz, noto'g'rilarini asta-sekin tashlab yuboradi. Trening uchun turli xil usullar qo'llaniladi: uzluksiz, frontal, guruh, lekin eng samaralisi mustaqildir. Namoyishdan so‘ng yigitlar o‘zlari mashq qiladilar, o‘qituvchi esa o‘quvchilarni tuzatadi va tavsiya qiladi. 5 daqiqalik mustaqil ta’limdan so‘ng u bir necha o‘quvchilardan o‘rganayotgan harakatlarini ko‘rsatishni so‘raydi. Siz muvaffaqiyatga erishayotganlarni ham, ishlari yaxshi bo'lmaganlarni ham chaqirishingiz kerak. O'qituvchi xatolarni ko'rsatadi, o'zini ko'rsatganlarni nishonlaydi va mag'lublarni rag'batlantiradi. 2-3 ta mashg'ulotdan so'ng harakat texnikasi bo'yicha test o'tkaziladi.

O'rganishning asosiy printsipi: qanday bilmadim - o'rgandim - qo'lladim. O'qituvchining darsda har bir o'quvchiga e'tibor berishi, ayniqsa harakat texnikasini takomillashtirish, tezlashtirish, tuzatish va takomillashtirish tomon eng kichik siljishlarni qayd etish juda muhimdir. Talabalar o'z ishining natijalariga o'qituvchining qiziqishini his qilishlari kerak, shunda darsdagi ta'sir darhol seziladi. O'quv jarayoni sodir bo'lishi uchun ikkita shart kerak: 1) talaba xohlasa, 2) o'qituvchi qanday qilishni biladi. Darsning asosiy qismi o'yinni o'z ichiga olishi kerak: sport o'yini, agar sinf etarlicha tayyorlangan bo'lsa, boshlang'ich maktab yoshidagi ochiq o'yin. Gimnastika darslarida bu mashqlarning namoyishi, kafedralar o'rtasidagi musobaqalar bo'lishi mumkin. O'yinsiz dars zerikarli ishga aylanadi, uni talabalar uzoq vaqt bajara olmaydi.

Bolalarga ta'lim berishda o'qituvchi o'zini o'zi o'rganadi, keraksiz narsalarni asta-sekin tashlab, darsni dinamik va qiziqarli qiladi.

Darsning yakuniy qismi

Dars tartibli yakunlanishi kerak. Bolalarni safga qo'yib, o'qituvchi natijalarni umumlashtiradi, sinfni yoki alohida o'quvchilarni maqtadi va yaxshilash uchun zaxiralarni aniqlaydi. Agar jamoaviy ish majburiy o'rtacha talabalar tamoyillariga asoslangan bo'lsa, bir sur'ati bor, keyin kuchli va zaif bilim bo'shliqlar o'rnini qoplash uchun, individual rejalari bo'yicha mustaqil ish.

Adabiyot:

Jismoniy tarbiya o'qituvchisi uchun dars konspekti: 5 - 9 sinf: Jismoniy tarbiya darsi: Sport o'yinlari, chang'i mashg'ulotlari, ochiq o'yinlar. – M.: Guchaqiradi. Ed. VLADOS, 2003. - 144 p.: kasal.