Fgos ochiq o'yinlar bo'yicha dars. Dars “Ochiq o'yinlar. "Shunga o'xshash ob'ektni toping" mashqi

OCHIQ DARS REJASI

"FAOL O'YINLAR BILAN KIRISH OLING"

4-SINF

Dars mavzusi: "Ochiq o'yinlarga kirish"

Darsning maqsadi:

Dars maqsadlari:

- Ko'nikmalar va qobiliyatlarni shakllantirish.

- Bilim va ko'nikmalarni qo'llash.

O'z ishini baholashda halollikni, jamoada ishlash qobiliyatini tarbiyalash, do'stlik tuyg'usini rivojlantirish.

Amaldagi texnologiyalar: sog'liqni saqlash, o'yin va guruh, axborot.

Dars turi : birlashtirilgan

Manzil : 55-sonli umumta’lim maktabi sport zali

Vaqt : 9.50 - 10.35. 45 daqiqa

Kerakli uskunalar: hushtak, halqa, to'p, AKT

O'qituvchi: Anikina E.V.

Darslar davomida

Dars mazmuni

Dozalash

Tashkilot va metodologiya

1.

Tashkiliy vaqt:

5 daqiqa.

Qurilish. Tizimga kirish sport zali, birma-bir saf tortish, salomlashish, chaqirish.

Ta'kidlash tashqi ko'rinish va darsga tayyorgarlik.

Xavfsizlik choralari haqida suhbat.

2.

II . Dars mavzusi va maqsadlari haqida xabar bering.

2 daqiqa.

Dars mavzusi: "Ochiq o'yinlar."

Dars maqsadlari: O`qituvchi darsning maqsad va vazifalari haqida gapiradi. (dars rejasiga qarang)

3.

III. Qizdirish; isitish.

10 min.

Yurish imkoniyatlari:

To'pig'idan oyoq barmog'igacha aylantiring;

To'piqning old qismida

To'pig'ingizda

Yugurish

Oddiy

Ilon

Hushtak chalganda, sakrash paytida 360 daraja buriling.

Yurish, nafas olishni tiklash.

SBU:

Yuqori sonni ko'tarish

Shinni orqaga bukdi

Qo'llaringizni orqaga aylantirganda, har bir oyoqqa sakrash

Bosqichma-bosqich yugurish

Oyoqlarini to'g'ri oldinga torting

O'rtaga - o'ng tomon qadam bilan, o'rtadan - chap qadam bilan.

E'tibor cho'kkalab, o'rtaga - qisqa sakrash, qo'llar erkin, o'rtadan - to'g'rilab uzunlikka sakrash.

Hushtakda juft bo'lib tezlikni oshirish

Oddiy tezlashuv

Yurish, nafas olishni tiklash

tashqi kommutator

joyida

juft bo'lib ishlamoq

I.p - orqaga orqaga, oyoqlari ustida yelka kengligi,

qo'llaringizni ushlab turing, qo'llaringizni yon tomonlaringizdan yuqoriga ko'taring, bir vaqtning o'zida (qo'llar tekis). (S.h. - 1-4)

i.p. - oyoqlari bir-biridan ajralib, qo'llarni cho'zilgan holda yuzma-yuz. Qo'llaringizni sherigingizning yelkasiga qo'ying va bir vaqtning o'zida oldinga egilib turing. (S.h. - 1- 4)

i.p. - keng turish, qo'llarni ko'ndalang tutish, navbat bilan bir-birini itarish, orqaga egilish, qo'llarni mahkam ushlash. (S.h. - 1-4)

IP - oyoqlari elkalarining kengligida, oldinga egilib, elkalaridan ushlab, aylanib, sherik.

i.p. - oyoqlari bir-biridan ajralib turadi, sherik orqasida turadi, qo'llar yelkada, cho'kadi, sherik elkalariga bosadi, pastga bosadi.

i.p. - oyoqlari //, sherikning orqasida, elkalariga bosish, sakrash.

Otjimaniye" mashqi.

Yolg'on pozitsiyasini oling. (O'g'il bolalar - 10 marta. Qizlar - 7 marta). Hizalanish va masofani kuzatib boring.

4 .

II Asosiy qism:

25 min

Zalning o'rtasidan 3 ta ustunga o'tish.

Tegishlilikni saqlash.

"Raqamlarga qo'ng'iroq qilish" o'yini

Ustunlar tartibda hisoblab chiqiladi. Haydovchi misol keltiradi (masalan, 10-4) va bu misolga javob o'yinchining raqami bo'ladi. Bu raqamga ega bo'lgan o'yinchi yugurib, halqadan biror narsa olib, o'z joyiga qaytishi kerak. Kapitanlar ochkolarni sanaydi. Eng ko'p ochko to'plagan jamoa g'alaba qozonadi.

P/i "Konuslar, boshoqlar, yong'oqlar"

O'yinchilar quyidagi tartibda ustunda uchta aylanada turishadi: 1 - konuslar, 2 - novdalar, 3 - yong'oqlar. Haydovchi aylanada turadi va uning buyrug'i bilan, masalan: "Bumps" - har uchtasining "Bumps" joylari soat yo'nalishi bo'yicha o'zgaradi. Haydovchi o'z o'rnini egallashi kerak; kim qolsa, u haydovchidir. Siz doirani diagonal ravishda kesib o'ta olmaysiz.

P/i "Skautlar"

Sinf 2 ta jamoaga bo'lingan, ular bir-biriga qarama-qarshi 10-12 metr masofada turishadi. Jamoalardan biridan skaut tanlanadi va qarama-qarshi jamoaga boradi, o'yinchilar qo'llarini cho'zgan holda, kaftlarini yuqoriga ko'tarib turishadi. Razvedkachi kaftlarini 3 marta uradi, 3 marta hisoblaganda, u o'z jamoasiga qochib ketadi va uchinchi marta urilgan o'yinchi uni quvib yetadi. Agar u yetib olmasa, asirga tushadi, yetib olsa, skautni asirga oladi. Eng ko'p o'yinchi qolgan jamoa g'alaba qozonadi. Baland ovoz bilan hisoblashingizga ishonch hosil qiling.

P/n “Juft yaratish”

O'yinchilar juft bo'lib bitta umumiy aylanada turishadi. Haydovchi aylananing o'rtasida. Uning buyrug'i bilan, masalan, "Yuzma-yuz!" va hokazo. Har bir juftlikdagi o'yinchilar "Juftlash!" buyrug'i bilan buyruqlarni bajaradilar. har kim boshqa sherik izlaydi. Bu vaqtda haydovchi kimdir bilan juftlashishga harakat qiladi. Sheriksiz qolgan kishi haydovchiga aylanadi.

III . Yakuniy qism:

3 min

Xulosa qilish.

Eng yaxshisini belgilang, dars uchun rahmat.

Eng yaxshisini belgilash. D/s: bitta ochiq o'yinni toping.

Jismoniy tarbiya darsini tahlil qilish.

Dars 4 ____ sinfda o'qitildi.

Sana: ___________

Sinfda _____ o'quvchi bor.

______ mavjud, sog'lig'i sababli ozod qilingan _____, yo'q ______.

Mavzu: Ochiq o'yinlar bilan tanishish.

Darsning maqsadi:

Dvigatel ko'nikmalari va qobiliyatlarini shakllantiring, vosita tajribangizni boyiting

Bolalarni jamoaviy o'ynashga, sheriklar va raqiblarni ko'rish va tushunish qobiliyatiga o'rgating

Sport va o'yin faoliyatida hissiy xulq-atvor madaniyatini tarbiyalash.

Darsning maqsadlari 4-sinf dasturi talablariga muvofiq belgilanadi. Materialning mazmuni kerakli darajaga erishishga yordam beradi jismoniy rivojlanish talabalar.

Jismoniy tarbiya dasturiga asoslanadi namuna dasturi V.I. tomonidan tahrirlangan. Lyax, Ta'lim vazirligi tomonidan tasdiqlangan Rossiya Federatsiyasi, haftasiga uch soatga mo'ljallangan.

Mavzu, dars maqsadlari va sinf imkoniyatlarini hisobga olgan holda metodlar, usullar va o'qitish vositalari ishlab chiqiladi. O'quv-moddiy baza hisobga olinadi, dars bosqichlari o'zaro bog'liqdir.

Talabalar darsning barcha bosqichlarida yuqori faollik ko'rsatdilar, mavzu bolalarni qiziqtirdi, ular mashqlarni zavq bilan bajardilar, o'ynadilar, o'yin qoidalariga rioya qildilar.

Darsning zichligi maqbul edi, deyarli vaqt yo'qotilmadi, talabalar o'qituvchining talablarini tez va aniq bajardilar.

Maqsadlarga erishildi, natijalar sarhisob qilindi.

Dars sport zalida o'tkazildi, SanPiN standartlari kuzatildi.

Dars mavzusi:Ochiq o'yinlar

Darsning maqsadi:

Salomatlikni mustahkamlash;

Motor ko'nikmalarini rivojlantirish va jismoniy fazilatlar orqali

ochiq o'yinlar;

Dars maqsadlari:

    Ta'lim va kognitiv kompetensiyalarni shakllantirish:

a) o'z faoliyatini maqsadli tashkil etish qobiliyati;

b) taqqoslash, tahlil qilish, sintez qilish, umumlashtirish qobiliyati;

    Kommunikativ kompetensiyalarni shakllantirish: guruhda ishlash ko'nikmalari, jamoada turli ijtimoiy rollarni o'zlashtirish.

    Rivojlanish tezlik-kuch sifatlari ochiq o'yinlarda:

a) sinf jamoasida kollektivizm va o'zaro yordam, do'stona munosabatlarni rivojlantirish.

Darslar davomida:

I Tayyorgarlik qismi.

    1. Qurilish. Salom. Dars maqsadlari haqida hisobot berish

O'qituvchi: Bugun bizda qiyin dars bor, biz siz bilan ertaklar va ochiq o'yinlar mamlakatiga boramiz. Xo'sh, biz nima qilmoqchimiz? Biz bu mamlakatga borishimiz kerak, lekin bu oson bo'lmaydi. Bugungi darsimizning mavzusi: " Ochiq o'yinlar »

Boshlash uchun biz bir nechta mashq mashqlari va o'zini tutish qoidalarini, sport zalida xavfsizlik choralarini eslaymiz.

    Buyruqlarni bajarish: "Tur!" "Tezlash", "E'tiborda", "O'ngga"

Biz esa sekin-asta notanish erlarda yuramiz.

Oyoq barmoqlarida yurish;

To'pig'ingizda yurish;

Endi yuguramiz: yuqori kalça ko'tarish bilan yugurish; o'ng va chap tomonlari bilan yon qadamlar.

2.Harakatda isinish

Va endi biz Kolobok ziyoratiga boramiz, bizning yo'l nafaqat sport zalini, balki "ertak o'rmoni" orqali ham o'tadi. Yo'lda biz ajoyib hayvonlarni uchratamiz. Va hayvonlar qo'rqmasligi yoki bizdan xafa bo'lmasligi uchun biz ularning harakatlarini takrorlaymiz. Shunday qilib, sport zalini aylanib chiqish: "Mart!" (masofa 2 qadam). U erda kim bilan uchrashamiz? (Oltin antilopa, Cockerel - oltin taroq, Ayiq - oyoq oyoq, pingvin, turna, qurbaqa, tulki).

Ertak o'rmonidan chiqish "Oltin antilopa"(Qo'llar yuqoriga, o'zaro bog'langan, kaftlar oldinga, barmoqlar bir-biridan ajratilgan).

Va endi men o'rmonda yo'qoldim "Kokerel - oltin taroq""Tulki va quyon" ertakidan. Biz kokerelning harakatlarini tezda takrorlaymiz (Bir qo'lda boshning tepasi, barmoqlar bir-biridan ajralib turadi, ikkinchisi - pastki orqa tomonga, barmoqlar bir-biridan ajralib turadi (quyruq), tanasi bir oz oldinga egilgan).

Xo'roz o'z yo'lidan ketdi, lekin biz tomon kelmoqda "Ayiqcha Teddi""Masha va ayiq" ertakidan. (Oyoqning tashqi kamarida, engil yarim cho'zilgan holda yurish, qo'llar bir oz egilgan, tirsaklar yon tomonga, barmoqlar mushtda, songa qarab, yonoqlar puflangan).

Mishka bizni yoqtirganga o'xshaydi va u ham o'z yo'lidan ketdi. Va endi u bizning yo'limizda paydo bo'ldi "Pingvin" multfilmdan bizning o'rmonimiz ertakga o'xshaydi, shuning uchun hamma narsa sodir bo'lishi mumkin. (Oyoqning ichki yoyi ustida yurish, tizzalar birga, oyoqlar yarim egilgan, qo'llar pastga, qo'llar erga parallel).

Pingvin o'zining Antarktidasiga ketdi va u bizni ta'qib qilmoqda "Kran".(Oyoq barmoqlarida yurish, qadam tashlaydigan qushga taqlid qilish, qo'llar yuqoriga, barmoqlar bir-biriga bog'langan).

Bolalar, qahramonlardan biri Turna ("Tulki va turna") bo'lgan ertakning nomi nima?

Va endi, e'tibor bering, biz botqoqlikka yaqinlashmoqdamiz, qarang, bu erda qanchalar sakrab chiqmoqda qurbaqa(2 oyoqqa cho'zilgan holatda sakrash).

Nihoyat, biz botqoqdan o'tdik va yana o'rmonda topdik, biz uchrashdik Tulki, u ham "Kolobok" ertakiga borishga shoshilmoqda. (Xochda oyoq barmoqlarida yurish, tulkiga o'xshash, ilmoqli qadam, qo'llar oldinga egilib, qo'llar erga parallel, barmoqlar pastga, elkalarni silkitish).

Tashqi kommutator - (saytda).

II Asosiy qism

Hozir tashqarida qish va ko'plab hayvonlar va qushlar allaqachon bahorga tayyorgarlik ko'rishmoqda.

1. "Tozalash" o'yini

Va buni tezroq qilish va iloji boricha tezroq harakat qilish uchun biz 2 jamoaga bo'linamiz. (Sinf 1, 2 uchun mo'ljallangan, 2 ustunda qurilgan).

Sizga barcha axlatlarni yig'ish va tozalashni tozalash uchun 1 daqiqa vaqt beriladi.

    "Quyoshni yig'ish" o'yinini o'rgating

Bolalar, tashqarida sovuq, hayvonlar muzlab qoldi. Keling, ularni isitaylik. Har bir jamoa o'zining "Quyoshini" asfaltga qo'yadi.

Men har bir juftlikka ayirish yoki qo'shishga misol keltiraman. Siz quyosh nurlari tomon yugurasiz. (Ular turli rangdagi 2 ta qoziqda yotadi). O'zingizning misolingizga javob beradigan nurni tanlang, yuguring va jamoangiz oldida sakrash arqonlari atrofida (aylana shaklida katlanmış) chiroyli quyoshni katlayın. Kimning jamoasi ko'proq g'olib bo'lsa, o'sha jamoa g'alaba qozonadi. ("Quyoshni yig'ing" o'yinining natijalari sarhisob qilinadi).

"Shunga o'xshash ob'ektni toping" mashqi

Maqsadlar: fazoviy tushunchalar va tasavvurlarni rivojlantirish; hissiy standartlar (geometrik shakllar) va tegishli tushunchalarni o'zlashtirish.

Taqdimotchining ko'rsatmalari: “Endi men turli xil geometrik figuralarni nomlayman va siz bu raqamga o'xshash imkon qadar ko'proq haqiqiy narsalarni o'ylab ko'rishingiz va nomlashingiz kerak. Masalan: qanday narsalar uchburchakka o'xshaydi? Talabalarning fikrlash va tasavvurlarini rag'batlantirish uchun o'qituvchi rag'batlantiruvchi savollarni berishi kerak: "Uchburchak yana nimaga o'xshaydi?" - bolalarni standart javoblardan tashqariga chiqishga undash va original javoblarni rag'batlantirish.

    Koptok estafetasi.

Va nihoyat, biz Kolobokga tashrif buyurdik. Bolalar, biz unga Tulkidan qochishga yordam berishimiz kerak. Biz to'pni bayroq atrofida qo'limiz bilan erga aylantiramiz va sherigimizga uzatamiz. (Estafeta musobaqasini yakunlash).

Bolalar, Kolobok yaxshi sakrashi kerak, lekin biz sakray olamizmi?

    Xaltaga sakrash estafetasi

Va yana bir bor Kolobokga yordam beraylik, uning epchilligi va tezligini sinab ko'raylik.

5. O'yin "Kapitan uchun to'p"

(Kapitan chiqadi, o'z jamoasidagi har bir o'yinchiga to'p tashlaydi, to'pni ushlagan kishi uni kapitanga qaytaradi va o'tiradi va butun jamoa o'tirguncha davom etadi).

    "Arqon tortish" o'yini.

III Yakuniy qism

Qurilish, "Kapitan uchun to'p" o'yinini yakunlash, darsni yakunlash. Darsda qo'yilgan baholarni e'lon qilish.

Ko'zgu:

Baholar to'plamidan dars uchun bahoni tanlang (1-5).

DARS XULOSASI

"Ochiq havodagi o'yinlar" MAVZUDA

/3 SINF /

O'qituvchi: Koval Irina Olegovna

Dars mavzusi: ochiq o'yinlar.

Darsning maqsadi: 1) ochiq o'yinlar asosida bolalarning jismoniy tarbiyaga qiziqishini rivojlantirish;

2) salomatlikni saqlash va yaxshilash.

Dars maqsadlari:

    vosita qobiliyatlari va qobiliyatlarini rivojlantirish, vosita tajribangizni boyitish;

    bolalarni jamoaviy o'ynashga, sheriklar va raqiblarni ko'rish va tushunish qobiliyatiga o'rgatish;

    sport va o'yin faoliyatida hissiy xulq-atvor madaniyatini tarbiyalash.

    Dars turi : birlashtirilgan

Manzil : sport zali

Inventarizatsiya : hushtak, skittles, lentalar, to'p, kartalar.

Amaldagi texnologiyalar va usullar: frontal usul, o'yin texnologiyalari.

Davomiyligi: 45 daqiqa

Dars mazmuni

Dozalash

Tashkiliy-uslubiy ko'rsatmalar

I.

Tayyorgarlik qismi:

10-12 min.

Sport zaliga kirish, qatorda shakllantirish, salomlashish, tartibda to'lash.

2 daqiqa.

Tashqi ko'rinishingizga va darsga tayyorligingizga e'tibor bering.

Dars maqsadlari haqida hisobot berish

Zalda yurish, qo'llarning holatini o'zgartirish vazifalari bilan:

a) paypoqlarda,
b) tovonlarda,
c) tovondan oyoq barmog'igacha dumalab,
G) poyga yurish sekin yugurishga o'tish bilan.

1 min.

O'zingizning holatingizni kuzatib boring va masofani saqlang.

Yugurish vazifalari:

Kestirib, baland ko'taring

Shinni orqaga qamchilagan holda

Yon qadamlar o'ngga (chapga)

Yon qadam bilan oldinga orqaga

Ovozli signal bilan

2 daqiqa.

Burun orqali nafas oling va og'iz orqali nafas oling

To'piqlar dumbalarga tegadi

O'ngga 4 ta, chapga 4 ta hisob

O'ng (chap) elkangizga qarang

Signalda - qarama-qarshi yo'nalishda yuguring

Yurish, nafas olishni tiklash.

Qo'llar yon tomonlardan yuqoriga ko'tariladi - nafas olish, egilish - qo'llar pastga va nafas olish.

Harakatdagi mashqlar:

3-4 min.

a) qo'llar uchun mashqlar va elka kamari,

6-8 marta.

Qo'llarni orqaga bukish (egilgan va tekis)

b) har bir qadamda tekis oyoqqa egilish (oyog'ingizni tovonga qo'ying),

v) chap va o'ng oyoq bilan navbatma-navbat o'pka tebranishlari;

Orqada tik turgan oyoq tekis, qo'llar kamarda.

d) har bir qadam uchun egilgan va tekis oyoqni silkit.

10-12 marta.

To'g'ri oyoq bilan tebranish, tizzada qo'llab-quvvatlovchi oyoqni egmang.

d) to‘liq cho‘kkalab sakrash

10 marta

e) yengil yugurish, keyin yurish

1 min

Hizalanish va masofani kuzatib boring.

Bir qatorda shakllantirish

2 daqiqa.

Talabalar “Tarqaling!” buyrug‘i bilan butun sport zaliga tarqaladilar. "Tur!" buyrug'i bilan. tezda joyiga tushishi kerak. Chiziqni shakllantirish yo'nalishi o'qituvchi tomonidan ko'rsatiladi.

II

Asosiy qism.

28-30 min

Hizalanishni kuzatib boring.

"Raqamlarga qo'ng'iroq qilish" o'yini

Ustunlar tartibda hisoblab chiqiladi. Haydovchi misol keltiradi (masalan, 10-4) va bu misolga javob o'yinchining raqami bo'ladi. Bu raqamga ega bo'lgan o'yinchi pin atrofida yugurib, o'z joyiga qaytishi kerak. Kapitanlar ochkolarni sanaydi. Eng ko'p ochko to'plagan jamoa g'alaba qozonadi.

"Gandbol yorlig'i" o'yini

Sinf ikki jamoaga bo'lingan. Haydovchi jamoaning o'yinchilari, bittasi bor voleybol, uni qo'ldan qo'lga o'tkazib, ular qo'lidan to'pni qo'yib yubormasdan, qochib ketayotgan o'yinchilarni haqorat qilishga harakat qilishadi. Charchagan futbolchilar zaxira o'rindig'iga o'tirishadi. Qisqa vaqt ichida ko'proq raqibni o'ldirgan jamoa g'alaba qozonadi.

15 daqiqa

O'qituvchi kapitanlarni tayinlaydi va ular o'z jamoalarini tanlaydilar. To'pga ega bo'lgan o'yinchi 3 qadamdan ko'p bo'lmagan yugurishi mumkin, shundan so'ng u raqibga tegishi yoki sherigiga uzatishi kerak. Agar haydovchi raqibni haqorat qilgan bo'lsa, lekin bir vaqtning o'zida uch qadamdan ko'proq bo'lsa yoki to'pni raqibga tashlagan bo'lsa, bu haqorat deb hisoblanmaydi.

Ustunni birma-bir tartibga solish, nafas olishni tiklash uchun zal bo'ylab yurish.

Bir qatorda shakllantirish

Zalning o'rtasidan 3 ta ustunga o'tish.

Hizalanishni kuzatib boring.

"Sehrli harflar" o'yini

5 daqiqa

Har bir ishtirokchi, o'z navbatida, zalning oxirigacha yuguradi va xat bilan bitta kartani oladi. Jamoa harflardan so'z yig'adi (tezlik, moslashuvchanlik, epchillik). So'zni birinchi bo'lib to'plagan jamoa g'alaba qozonadi.

III

Yakuniy qism

5 daqiqa

Diqqat o'yini "3-13-33"

2 daqiqa

"3" sonida - qo'llar oldinga, "13" - qo'llar elkaga, "33" - qo'llar yuqoriga. Xato qilgan kishi oldinga qadam tashlab, o'yinni davom ettiradi.

Dars xulosasi

1 min

Darsni yakunlash

Uy vazifasi. Tananing qattiqlashishi haqida qisqacha suhbat.

2 daqiqa

Moslashuvchanlikni rivojlantiring

Efimov Dyulustan Sergeevich
Lavozim: Jismoniy tarbiya o'qituvchisi
O'quv muassasasi: MBOU "Suntarskiy gimnaziyasi"
Aholi punkti: Suntar, Saxa Respublikasi (Yakutiya)
Materialning nomi: uslubiy dars ishlanma
Mavzu:"Ochiq o'yinlar" O'ynab o'rganing!"
Nashr qilingan sana: 22.07.2016
Bob: to'liq ta'lim

MBOU "SUNTARSKAYA GİMNAZIYASI"

5-SINF JISMONIY TARBIYA FANIDAN OCHIQ DARS KONTRAJASI

DARS MAVZU:
"Ochiq o'yinlar" O'ynab o'rganing!"
DARS MAQSADI:
“Ochiq havodagi o‘yinlarning xilma-xilligi haqida bilim va g‘oyalarni shakllantirish; motor qobiliyatlarini rivojlantirish va o'quvchilarning sog'lig'ini yaxshilash"

DARS MAQSADLARI:

1)
Ochiq o'yinlarda mashq qilish "Chiziqlarga sakrash", "Ariqdagi bo'ri"
2)
Muvofiqlashtirish va tezlik-kuch qobiliyatlarini, tezlikni, sakrash qobiliyatini, diqqatni rivojlantirish.
3)
Kuchli irodali fazilatlarni tarbiyalash: intizom, faollik, dars davomida sinfdoshlar bilan muloqot qilish qobiliyati.
DARS TURI:
birlashtirilgan.
MANZIL:
sport zali.

DARS DAVDATI:
45 min.
O'qituvchi:
Efimov Dyulustan Sergeevich, jismoniy tarbiya o'qituvchisi, birinchi toifali

Dars bosqichlari

Maxsus muammo

Dozalash

Tashkiliy

p/p

bosqich

uslubiy

ko'rsatmalar

O'qituvchi faoliyati

Faoliyat

talabalar

Kirish va tayyorgarlik

darsning bir qismi
I. Tashkiliy daqiqa Shakllantirish, salomlashish. Talabalar faoliyati uchun motivatsiya
1 min
Bir qatorda shakllantirish, kanalni tekshirish sport formasi. II. O`quvchilarning dars mazmunini o`zlashtirishga psixofiziologik tayyorgarligi a) Dars mavzusi va maqsadlarini bildirish. c) isinish. Tushuntirish va ko'rsatish. Talabalarning harakatlarini kerak bo'lganda tuzatish. Diqqatni jamlash O'qituvchi topshiriqlarini bajarish (issiqlik mashqlari):
1 .
Oyoq barmoqlarida yurish, qo'llarni yuqoriga ko'tarish
2.
To'pig'ingizda yurish, qo'llar boshingiz orqasida.
3 .
Bukilgan oyoqlarda, qo'llar belda yurish
4.
To'liq cho'zilgan holda yurish, qo'llar tizzada (g'oz qadami)
5.
Yugurish
6.
Nafas olishni tiklash
7.
Yuqori yugurish O`quvchilarni darsning asosiy qismiga tayyorlash Jismoniy faollikning o`rtacha darajasiga erishish
6 min.
1 min. 5 daqiqa. Darsning boshlanishiga qarang. Yurish va yugurishda isinish o'qituvchi tomonidan tushuntirish va ko'rsatuvdan so'ng amalga oshiriladi. Talabalarning turishini va mashqlarni to'g'ri bajarishini nazorat qilish. Isitish jarayonida quyidagilarga alohida e'tibor beriladi: -stajyorning tanasini jismoniy faoliyatga tayyorlash; - bo'g'inlarning optimal isishi haqida,
kestirib ko'tarish
8

.
Shishgan boldir bilan yugurish
9

.
Qo'lning aylanishi bilan podalar
10.
Bir qadamda yugurish O'qituvchining topshirig'ini bajarish Tendonlar, ligamentlar va ayrim mushak guruhlari jismoniy faolligining o'rtacha darajasiga erishish; -to'piq, tizza, elka bo'g'imlari va barmoqlarni yuklashga tayyorlashga qaratilgan mashqlar; - optimal qo'zg'aluvchanlik va diqqatni ta'minlash. - o'quvchilarning to'g'ri nafas olishi. Har bir mashq 20-30 soniya davomida amalga oshiriladi. Issiqlikni bajarish usuli bir vaqtning o'zida, guruhdir.

Darsning asosiy qismi
1 . HARAKAT O'YINI "Polo sakrash". O'yin qoidalarini tushuntirish. O'QUVCHILAR FAOLIYATINI TUZATISH O'qituvchining topshirig'ini bajarish Ochiq havoda sakrash bilan o'ynash qobiliyatini o'rganish.
20 daqiqa.
10 min. Platforma bo'ylab 6-8 tor chiziqlar birin-ketin belgilanadi, ular orasidagi masofa 50 sm. Sinf 2 ta jamoaga bo'lingan, har biri ustunda turadi. O'QITUVCHI SIGNALI
Asosiy

Qism
2. Ochiq o'yin "Xovdagi bo'ri". O'yin qoidalarini tushuntirish. O'quvchilarning harakatlarini kerak bo'lganda tuzatish O'qituvchining topshirig'ini bajarish Yugurish bilan ochiq o'yin o'ynash qobiliyatini o'rganish. 10 min. Zalning o'rtasida chiziq chizilgan - bu "xandaq". Etakchi "bo'rilar" dan biri harakatda.
Final
1. “Taqiqlangan harakat” o‘tiruvchi o‘yin O‘qituvchi topshiriqlarini bajarish Ish yukini kamaytirish va hissiy qo‘zg‘alish.
3 min.
1 min. Sinf chiziq hosil qiladi. O'qituvchining buyrug'i bilan o'quvchilar "qo'llar oldida" mashqidan tashqari, qo'l harakatlarini ham bajaradilar. Kim xato qilsa, oldinga qadam tashlaydi

darsning bir qismi
2.Qurilish, darsni yakunlash. Satr bo`lib shakllanish, o`qituvchining “Sinf, safga tur!”, “Diqqatda”, “Bemalol” buyruqlarini bajarish Darsning har bir bosqichida o`quvchilar faoliyatini tahlil qilish va 1 min. Dars samaradorligi – talabalar faoliyatini tahlil qilish. Jadval yordamida xulosa chiqarish, 3-darsning umumiy bahosi.Uyga vazifa Talabalarning diqqatini jamlash Jismoniy tarbiya va dam olish faoliyatini mustaqil tashkil etish qobiliyatini rivojlantirish. 0,5 min. 3-kompleks 4. Xayrlashish. Talabalarga sinfdagi ishlari uchun rahmat. O'qituvchi bilan xayr. Dars oxiri. 0,5 min. O'qituvchi bilan xayrlashish
DARS TUZILISHI:

Tashkilot vaqti:

Darsning maqsadi: o`quvchilarni dars mazmunini o`zlashtirishga psixofiziologik tayyorlash. Motivatsiyaga dars mavzusi, maqsadi va vazifalari o‘rtasidagi aniq, mantiqiy bog‘lanish orqali erishiladi. Ma'nosi: Sport zalini sanitariya-gigiyena talablariga rioya qilgan holda va darsni o'tkazish uchun jihozlarni tayyorlash. Usullari: og'zaki. Samaradorlik: o'quvchilarning darsning maqsadi va vazifalarini idrok etishi va xabardorligi.
Darsning kirish va tayyorgarlik qismi:
Maqsad: Talabalarning tanasini darsning asosiy qismiga tayyorlash. Ma’nosi: “Biz hazilkash yigitlarmiz” o’yinida burg’ulash mashqlarini joyida bajarish, hazil mashqlari, harakatli harakatlar Mustaqil ish: o’qituvchi ko’rsatgandan so’ng o’z-o’zidan isinish mashqlarini bajarish. Usullari: og'zaki, vizual, frontal, o'yin.
Darsning asosiy qismi:
Vazifa:

Ochiq o'yinlarni o'rgatish "Chiziqlarda sakrash", "Bo'ri ariqda" va ilgari o'rganilganlarni takrorlash

"Ovchilar va o'rdaklar", "Biz kulgili bolalarmiz". Ma'nosi: O'qituvchi o'yin qoidalarini tushuntirgandan so'ng, berilgan o'yinga mos keladigan harakat harakatlarini bajaring. Barmoq mashqlarini bajarish. Yugurish, uloqtirish, sakrash bilan ochiq havoda o‘yin o‘ynash malakalarini mashq qilish... “Ovchilar va o‘rdaklar” o‘yini yordamida bilim va ko‘nikmalarni mustahkamlash. Usullari: o'yin; guruh; og'zaki va vizual usullar bilan birlashtirilgan jamoa. Ochiq o'yinlar ishlashga foydali ta'sir ko'rsatadi, hissiy holatni oshiradi, harakatlarni muvofiqlashtirishni, aniqligini oshiradi va maktab o'quvchilarining jismoniy fazilatlarini rivojlantiradi.
Darsning yakuniy qismi:


Vazifa: Qayta tiklash jarayonlarining tez sodir bo'lishi uchun maqbul sharoitlarni yaratish. Davolash usullari: nafas olishni tiklash mashqlarini bajaring. Usullari: jamoaviy, mashqlarni bajarishda - og'zaki, vizual o'qitish usuli bilan birgalikda frontal.
Qo'shimcha vazifalar: harakatsiz o'yin - stress va hissiy qo'zg'alishni kamaytirish uchun beriladi.
Xulosa qilish:
Vazifa: Darsning har bir bosqichida talabalarning faoliyatini tahlil qilish va darsga yakuniy baho qo'yish. Vositalar: o'quv vazifalari - mustaqil ish, o'qituvchi tomonidan ko'rgazmadan so'ng mustaqil ravishda isinish mashqlarini bajarish; o'quv vazifalari - jismoniy fazilatlarni rivojlantirishga qaratilgan yugurish, otish, sakrash bilan ochiq o'yinlar; yangi ochiq o'yinlar va ularning qoidalarini o'rganish. sog'lomlashtirish vazifalari - nafas olishni tiklash va tekis oyoqlarning, harakatsiz o'yinlarning oldini olish va sanitariya-gigiyena talablariga rioya qilish uchun mashqlarni bajarish. Dars samaradorligi: darsning maqsad va vazifalariga erishildi.
DARS NATIJALARINI BAHOLASH JADVALI

5-SINFDA

Dvigatel turlari

tadbirlar

Talabaning familiyasi, ismi

1. Nazariy ma’lumotlar.

O'rganilgan narsalarni takrorlash.

2. “Hazil mashqlari”

(qizdirish; isitish)

3. P/o‘yin “Biz kulgilimiz”

Yigitlar"

4. P/o‘yin “Sakrash

chiziqlar"

5. P/o‘yin “Xovdagi bo‘ri”

6. Mashqlar

barmoq gimnastikasi

7. P/o‘yin “Ovchilar va

o'rdaklar"

8. Qayta tiklashni boshqarish

nafas olish

9. Boshqaruv uchun

oldini olish

tekis oyoqlar

Dars uchun yakuniy baho

Baholash mezonlari: 8 – 10 ball – “5” ball

6 – 7 ball – “4” ball

5 ball - "3" ball

Uslubiy ishlanma

mavzu bo'yicha: Ochiq o'yinlar o'yin texnologiyasining elementi sifatida

To‘ldiruvchi: jismoniy tarbiya o‘qituvchisi

Ananyev Evgeniy Lvovich

O'yin texnologiyasidan foydalanishdan maqsad - vosita faoliyati asosidagi asosiy aqliy jarayonlarni faollashtirish va takomillashtirishdir.

Har bir jismoniy tarbiya darsi o'yin texnologiyasining elementlaridan foydalanadi:

Motor harakatlarini o'rgatish (tashqi o'yinlar, sport o'yinlari- basketbol, ​​voleybol, futbol)

Har xil jismoniy fazilatlarni rivojlantirish uchun (turli estafeta poygalari, ochiq o'yinlar)

Ijtimoiy xulq-atvor normalari haqida tushunchalarni shakllantirish, madaniy xulq-atvor ko'nikmalarini rivojlantirish uchun

Sinflardan ijobiy his-tuyg'ularni oshirish jismoniy madaniyat va shu orqali darslarga qiziqishni oshiradi mashq qilish va sport

Texnologiyadan foydalanish natijasi: o'ynoqi tabiatdagi faol vosita faoliyati va u keltirib chiqaradigan ijobiy his-tuyg'ular tanadagi barcha fiziologik jarayonlarni kuchaytiradi, barcha organlar va tizimlarning faoliyatini yaxshilaydi.

Ushbu ishlanma jismoniy tarbiya darsining qisqacha mazmuni bo'lib, uni amalga oshirish asosiy muammolardan birini hal qilishga yordam beradi jismoniy ta'lim-tarbiya zamonaviy maktabda - bolalarda shaxsiy hayotga bo'lgan ehtiyojni shakllantirish jismoniy takomillashtirish, jismoniy tarbiyaga qiziqishlarini rivojlantirish.

Turli xil sport o'yinlari, estafetalar, musobaqalar va test topshiriqlari o'qituvchiga jismoniy tarbiya darslarini qiziqarli va qiziqarli o'tkazishga imkon beradi va kichik yoshdagi maktab o'quvchilarining energiya energiyasini to'g'ri yo'naltirishga yordam beradi.

Dars uchun o'yinni tanlashda o'yin orqali hal qilinishi kerak bo'lgan pedagogik vazifani ta'minlash kerak;

    o'yinning darsdagi o'rni;

    o'yinning asosiy motor mazmuni;

    jismoniy va hissiy stress;

    bolalarning yoshi, jinsi va jismoniy tayyorgarligi bo'yicha tarkibi;

    o'yinning joylashuvi va kerakli yordam vositalari;

    bolalarni o'yin uchun tashkil qilish usullari.

Taqdim etilgan rivojlanishning dolzarbligi shundan iboratki
ochiq o'yinlar - bolalar va o'smirlarning umumiy jismoniy rivojlanishiga qaratilgan o'yinlar. Ushbu mavzuning dolzarbligi maktablarda dinamik soat joriy qilinganligi bilan ham bog'liq boshlang'ich maktab, darsda jismoniy tarbiya daqiqalari.

3-sinf o'quvchilari uchun ochiq o'yinlar bo'yicha dars xulosasi

Dars mavzusi: "Ochiq o'yinlar o'quvchilarning sog'lig'ini mustahkamlash va jismoniy fazilatlarini rivojlantirish vositasi sifatida".

Dars maqsadlari:

    Tezlik va chaqqonlikni rivojlantirish.

    Rag'batlantirish umumiy chidamlilik, harakatni bajarish va muvofiqlashtirish.

    Ijobiy munosabatni yarating va yaxshi kayfiyat, qiziqish uyg'otish sog'lom tasvir hayot.

Inventar va jihozlar: voleybol, gimnastika skameykalari, gimnastika tayoqchalari.

O'tkazilish joyi: sport zali.

Darsning bir qismi

Dozi -

aylanma

WMD

Tayyorgarlik qismi 15 min

    Sinf qurish. Salom.

Darsning maqsadlari haqida hisobot berish.

2. Burg'ulash mashqlari.

O'z joyida aylanadi.

3. Maxsus yugurish mashqlari:

Oddiy;

Yon qadam

Yuqori sonni ko'tarish

Shinning bo'g'ilishi bilan

3. Nafas olishni tiklashda yurish:

1-2- qo'llar yon tomondan

yuqoriga - nafas olish;

3-4 - qo'llar pastga - nafas olish.

4. Gimnastika tayoqlari bilan tashqi kommutator.

I. p. - turish, oyoqlar bir-biriga yopishib olish.

1- yuqoriga tayoq, o'ng oyoq barmoq bilan orqaga

2- I.p.

2 daqiqa

1 min

2 davr

2*8 marta

2*8 marta

Sport formasining mavjudligi va ozodaligiga, saflardagi turishiga e'tibor bering.

Amalga oshirishning to'g'riligi va aniqligi

Tezlik o'rtacha. Qo'llanmaga aniq amal qiling.

Masofani saqlang va to'g'ri holatga e'tibor bering.

Qo'llarning harakatlari yumshoq, silliq, ekshalasyon cho'zilgan, og'iz orqali.

Qo'llaringizni tekis ko'taring. Oyog'ingizni oyoq barmog'ingizga qo'ying (barmog'ingiz polga tegadi), tana vazningizni ushlab turing qo'llab-quvvatlovchi oyoq. Boshingizni tekis tuting.

3 - Shuningdek, chap.

4- I.p.

I. p. - oyoqlari bir oz ajralib turadi, oyoqlari parallel, yuqoriga yopishadi.

1- Torso o'ngga egilgan.

3- Shuningdek, chapga.

I. p. - oyoqlarini bir-biridan ajratib turish, oldinga tayoq.

1- Tanani o'ngga burang.

3-shuningdek, chapga.

I. p. - oyoqlari bir-biridan ajralib turadi, pastga yopishadi.

1 - oldinga egilib, erga yopishib oling.

2-I.p.

I. p. - oyoqlari bilan birga, tayoqni gorizontal ravishda orqangizda turing

tirsaklar ostida.

1 - o'ngga o'ting.

3- Shuningdek, chapga.

I. p. - oyoqlari bir oz bir-biridan ajralib turadi, oyoqlari parallel, pastga yopishadi.

1- Chuqur cho'zilish, oldinga siljiting.

5. I. p - oyoqlarini bir-biridan ajratib turish, pastga yopish.

1- Qo'llarni yuqoriga ko'taring - nafas oling.

2- Qo'llarni pastga tushiring va nafas oling.

2*8 marta

2*8 marta

2*8 marta

2*8 marta

10 marta

Qo'llar tekis. Oyoqlaringizni poldan ko'tarmang. Maksimal amplituda bilan bajaring. Hisob bo'yicha bajaring.

Qo'llar tekis. Oyoqlaringizni poldan ko'tarmang. Maksimal amplituda bilan bajaring.

Buklanishlarni baquvvat, oyoqlarini tekis bajaring.

Hisob bo'yicha bajaring. Orqa tekis, bosh tekis.

To'piqlaringizni poldan ko'tarmang. Orqa tekis. Bir necha marta takrorlangandan so'ng, mashqni ikki marta bajarish orqali tempni oshirish mumkin.

Buruningizdan chuqur nafas oling, og'zingizdan nafas oling.

Asosiy qism 25 min

1. Bir qatorda shakllantiring, sinfni ikki jamoaga bo'ling.

2. Estafeta poygasi:

« To'g'ri ovqatlanish"(1-ilovaga qarang).

3. Ochiq o'yinlar

- " Kun va tun"

- "To'p tepaga"

1 min

8-10 min

7-9 min

7-9 min

Har bir estafetadan so'ng natijalarni umumlashtiring va sog'lig'i sababli uzrli talabalarni hukm qilishga jalb qiling.

Bir-biridan ma'lum masofada ikkita chiziq chizilgan. O'g'il bolalar bir qatorda, qizlar ikkinchi qatorda. Ular orasida etakchi. O'g'il bolalar jamoasi "Tun", qizlar jamoasi "Kun". "Tun!" buyrug'i bilan. O'g'il bolalar "Kun!" buyrug'i bilan qizlarni ushlaydilar. qizlar yigitlarni tutadilar. Og'riyotganlar raqib jamoaga o'tadi.

O'yin ishtirokchilari aylanada turishadi, haydovchi aylananing o'rtasiga boradi va to'pni "to'p tepaga" so'zlari bilan tashlaydi. Bu vaqtda o'yinchilar imkon qadar aylana markazidan uzoqroqqa yugurishga harakat qilishadi. Haydovchi to'pni ushlaydi va baqiradi: "To'xtang!" Har kim to'xtashi kerak va haydovchi o'z joyidan chiqmasdan to'pni unga eng yaqin bo'lgan odamga tashlaydi. Bo'yalgan kishi haydovchiga aylanadi. Agar u o'tkazib yuborsa, u yana haydovchi bo'lib qoladi: u aylananing markaziga boradi, to'pni yuqoriga tashlaydi - o'yin davom etadi. Haydovchi to'pni iloji boricha yuqoriga tashlaydi. To'pni erdan bir marta sakrash orqali ushlashga ruxsat beriladi.

Yakuniy qism 5 min

1. Bir qatorda shakllanish.

2. E'tibor uchun o'yin"3, 13, 33"

3. Qurilish. Xulosa qilish.

4. Zaldan chiqish.

1 min

30 sek

O'yinchilar "3" buyrug'i bo'yicha qo'llarini kamarlariga qo'yishlari kerak, "13" - qo'llarini elkalariga, "33" - qo'llarini yuqoriga ko'tarishlari kerak. Agar o'yinchi harakatni noto'g'ri bajarsa, u oldinga bir qadam tashlaydi. Shunday qilib, eng e'tiborsiz o'yinchilar oldinga chiqadi.

Darsni sarhisob qiling, estafetada g'olib bo'lgan jamoani, eng yaxshi talabalarni ajratib ko'rsatish.

(1-ilova)

"To'g'ri ovqatlanish" estafetasi

O'yinga tayyorgarlik:

O'yinchilar 3-4 ta teng jamoaga bo'lingan va bir vaqtning o'zida bir-biriga parallel ravishda ustunlar bo'ylab turishadi. Jamoalardagi o'yinchilar oziq-ovqat mahsulotlarining nomlarini oladilar. Aytaylik, birinchisi "Banan", ikkinchisi "Bodring", uchinchisi "Chips", to'rtinchisi "Sut" va hokazo. Har kim qaysi mahsulotni eslaydi sog'lom ovqatlanish u yoki aksincha. Boshlang'ich chiziq oldingi o'yinchilar oldida chiziladi. Har bir ustunning oldida, taxminan 10-20 m masofada, konus yoki stend qo'yiladi. Marra chizig'i boshidan 2 m masofada chiziladi

O'qituvchi mahsulotlarning nomlarini baland ovozda aytadi. Ushbu mahsulot nomini olgan o'yinchilar oldinga yugurib, oldida turgan ob'ektni aylanib chiqishadi va orqaga qaytishadi. O'z jamoasiga birinchi bo'lib qaytgan kishi unga ochko oladi. Menejer qo'ng'iroq qiladi har xil turlari mevalar, sabzavotlar, tez ovqatlanish va ichimliklar, tasodifiy, sizning ixtiyoringiz bilan. U ba'zi odamlarga ikki marta qo'ng'iroq qilishi mumkin. O'yin 5-10 daqiqa davomida o'ynaladi, shundan so'ng ochkolar hisoblanadi.

Men sizga darslarimda ayniqsa mashhur bo'lganlar ro'yxatini taqdim etaman - ochiq o'yinlar. Bolalar har bir o'yinni zavq bilan o'ynaydilar va dars oxirida keyingi mashg'ulotlarga yaxshi hissiy kayfiyat bilan boradilar.

Uchinchi g'ildirak

O'yinchilar juft bo'lib aylanada turishadi (aylana markaziga qaragan holda). Ikkita haydovchi tanlanadi - biri qochib ketadi, ikkinchisi ushlaydi (agar u ovoz chiqarsa, ular rollarni o'zgartiradilar). Yuguruvchi o'zini har qanday juftlik orqasida joylashtirishi mumkin, oldinda turgan esa etakchiga aylanadi va qochib keta boshlaydi. Ushbu o'yinning varianti -"Quyon holda uy." Er-xotinlar bir-biriga qarama-qarshi turishadi - bular "uylar". "Quyon" "ovchi" dan qochib ketadi va uyda yashirinishi mumkin. Kimga orqa o'girsa, quyonga aylanadi.

O'ylab ko'ring, bu kimning ovozi?

O'yinchilar kimga ovoz berishini kelishib olishganda, haydovchi chetga chiqadi. Keyin haydovchi aylanada turadi va ko'zlarini yumadi. O'yinchilar aylana bo'ylab yurishadi: "Biz aylanaga yig'ildik, bir vaqtning o'zida o'girildik, "sakrash, sakrash" ni eshitganingizda (bu so'zlar bir kishi tomonidan talaffuz qilinadi), bu kimning ovozi ekanligini taxmin qiling." Haydovchi ko'zlarini ochadi va kim "sakrab, sakrab" deganini taxmin qiladi. Agar bu muvaffaqiyatli bo'lsa, u ma'ruzachi bilan joylarni o'zgartiradi. Siz uchta urinish berishingiz mumkin.

Suv

Haydovchi ko'zlarini yumgan holda aylanada o'tiradi. O'yinchilar aylana bo'ylab harakat qilishadi: "Merman, merman, nega suv ostida o'tiribsan, bir daqiqaga chiq, hazil o'ynaymiz". Doira tarqaladi (bir necha qadam) va hamma to'xtaydi. "Dengiz odam" ko'zlarini ochmasdan, o'yinchilardan birini qidirmoqda, uning vazifasi uning oldida kim ekanligini aniqlashdir. "Dengiz odami" qarshisida turgan o'yinchiga tegishi mumkin, lekin u ko'zini ocholmaydi. Agar haydovchi to'g'ri taxmin qilsa, ular joylarni o'zgartiradilar.

Jmurki

Haydovchining ko'zlari bog'langan va cheklangan hududda u o'yinchilardan biriga tegishga harakat qiladi, agar bu muvaffaqiyatli bo'lsa, u chayqalgan kishi suvga aylanadi. Barcha o'yinchilar ba'zi tovushlarni chiqaradilar (masalan, qo'llarini qarsak chaladilar), shunda suv quloq bilan boshqarilishi mumkin.

Konuslar, yong'oqlar, boshoqlar

Hamma yigitlar aylanada uchta qatorda turishadi. Birinchisi konuslar, ikkinchisi yong'oqlar, uchinchisi - boshoqlar. Haydovchi so'zlardan birini talaffuz qiladi: "konuslar", "yong'oqlar", "akorns". U nomlaganlar joylarini almashtirishlari kerak. Bu sodir bo'layotgan paytda, haydovchi kimningdir o'rnini egallashga harakat qilmoqda. Etarli joyga ega bo'lmagan kishi haydovchiga aylanadi.

Ro'molcha

Bolalar aylanada turishadi. Haydashkaram sho'rva orqadan aylana bo‘ylab yuradi. Davradagi birovning orqasiga jimgina ro‘molcha qo‘yadi. Ro'mol qo'yilgan kishi uni ushlab, haydovchiga yetib oladi, haydovchi esa aylana bo'ylab yugurib, uni olishga harakat qiladi. bepul joy. Agar ular haydovchini oldinroq quvib, uni masxara qilishga muvaffaq bo'lishsa, ular sharfni tashlab, o'z joylariga yugurishadi. Agar yo'q bo'lsa, kech o'yinchi haydovchiga aylanadi.

Mushuk va sichqon

Yigitlar aylanada turishadi va qo'llarini ushlab turishadi. Ikki haydovchi: mushuk va sichqoncha. Mushuk yetib oladi, sichqon qochib ketadi. Qachonteak yetib kelganida esa sichqonchaga aylanadi va aylanadan yangi sichqoncha chiqadi. Doira sichqonchaning aylanaga va undan tashqariga kirib borishiga yordam berish uchun qo'llarini ko'tarishi va tushirishi va aksincha, mushukning sichqonchani tutishiga yo'l qo'ymasligi mumkin.

Ajdahoning dumini tuting

Yigitlar zanjirda saf tortadilar, har biri oldingi odamni kamaridan ushlab turishadi. Ular "ajdaho" ni ifodalaydi. Birinchisi - ajdahoning boshi, uning vazifasi quyruqni tutishdir (oxirgisi), quyruqning vazifasi qochishdir. Ajdahoning tanasini yirtib tashlamaslik kerak. Qo'lga olingandan so'ng, oldingi bosh dumga aylanadi.

yana tayoqlarni to'playdi va barcha o'yinchilar yana yashirishadi. O'yin barcha yashirin o'yinchilar topilganda tugaydi va haydovchi tayoqlarini ushlab turishga muvaffaq bo'ladi. Oxirgi topilgan o'yinchi haydovchiga aylanadi.

Oqqush g'ozlari

Saytda 10-15 metr masofada ikkita chiziq chizilgan - ikkita "uy". Birida g'ozlar, ikkinchisida ularning egasi bor. Uylar orasida, tog' ostida, etakchi bo'ri yashaydi. G'ozlarning egalari o'zaro suhbat quradilar:“G‘ozlar, g‘ozlar. Ga-ha-ga.Ovqatlanishni xohlaysizmi? Ha Ha Ha.Shunday qilib, uching! Biz qila olmaymiz: tog' ostidagi kulrang bo'ri bizni uyga qo'ymaydi. Bu so‘zlardan so‘ng g‘ozlar o‘z egasiga yugurib o‘tishga harakat qiladilar, bo‘ri esa ularni tutib oladi. Tutilgan o'yinchi bo'riga aylanadi.

Qarg'alar va chumchuqlar

1-1,5 metr masofada ikkita chiziq chiziladi - bu boshlang'ich chiziqlar. Ulardan (har bir yo'nalishda) 4-5 metr o'lchanadi va yana ikkita chiziq chiziladi - "bu uylar". Jamoalar birinchi qatorlar yaqinida orqalarini bir-biriga qaratib saf tortadilar. Bir jamoa - "chumchuqlar", ikkinchisi - "qarg'alar". Rahbar jamoalar orasida turadi va so'zlarni nomlaydi: chumchuqlar yoki qarg'alar. Agar taqdimotchi "qarg'alar" desa, qarg'alar uyga qochishga urinayotgan chumchuqlarni quvib yetib olishadi. Barcha tutilgan chumchuqlar qarg'aga aylanadi. Agar rahbar "chumchuqlar" desa, chumchuqlar qarg'alarni quvib yetadi.

Svetofor

Saytda 5-6 metr masofada ikkita chiziq chizilgan. O'yinchilar bitta chiziq orqasida turishadi. Haydovchi markazda, orqasi o'yinchilarga qaratilgan. Haydovchi o'yinchining kiyimida bu rangni xohlasa, u boshqa chiziqqa to'sqinliksiz o'tadi, u holda haydovchi chiziqlar bilan belgilangan bo'shliqda o'zini ko'rsatishi mumkin; Rahbar bo'lish uchun sho'rlangan.

Jimroq haydash

Haydovchi va o'yinchilar bir-biridan 5-6 metr masofada chizilgan ikkita chiziqning qarama-qarshi tomonida joylashgan. O'yinchilarning vazifasi haydovchiga imkon qadar tezroq etib borish va unga teginishdir. Bu. Kim buni qilgan bo'lsa, haydovchi bo'ladi. Ammo haydovchiga borish oson emas. O'yinchilar faqat haydovchining so'zlari bilan harakat qilishadi: "Agar siz tinchroq haydasangiz, oldinga borasiz". STOP!" "To'xtash" so'zida barcha o'yinchilar muzlashadi. Oldin o'yinchilarga orqasi bilan turgan haydovchi o'girilib qaraydi. Agar bu vaqtda o'yinchilardan biri harakatlansa va haydovchi buni sezsa, bu o'yinchi chiziqdan orqaga qaytishi kerak (yoki o'yinchilarning qaroriga ko'ra, ma'lum miqdordagi qadamlarni orqaga qaytarish). Haydovchi muzlab qolgan yigitlarni kuldirishi mumkin. Kulgan ham chegaradan chiqib ketadi.

Fil

Ushbu o'yinda 6-8 kishidan iborat ikkita o'g'il bolalar jamoasi ishtirok etadi. Jamoalardan biri ustunda turishi kerak. Har bir o'yinchi egilib, boshini olddagining kamariga bosadi va bir vaqtning o'zida qo'llari bilan uni ushlab turadi. Bu jamoa fil. Ikkinchi jamoa filga ko'tarilishi kerak: birinchi o'yinchi filning dumi tomonida turadi, yuguradi va oxirgi o'yinchining orqa tomoniga itarib, filning orqa tomoniga eng katta sakrashni amalga oshiradi. U orqasidan yiqilmasligi va hatto oyoqlari bilan erga tegmasligi uchun qo'nishi kerak. Keyin ikkinchi jamoaning qolgan o'yinchilari sakrashni amalga oshiradilar. Agar ulardan biri qarshilik ko'rsatolmasa va episkopdan yiqilib tushsa, o'yin tugaydi va jamoalar joylarini o'zgartiradilar. Agar hamma muvaffaqiyatli sakrab, hech kim yiqilmasa, fil o'z chavandozlari bilan 8-10 metr yurishi kerak. Agar fil muvaffaqiyatli bo'lsa, o'yin ham tugaydi va jamoalar joylarini o'zgartiradilar.

Sehrlangan qal'a

Ikkita jamoa. Birinchisi "qulf" ni o'chirishi kerak, ikkinchisi esa aralashishi kerak (ko'zi bog'langan). "Qal'a" - daraxt yoki devor. "Qal'a" yaqinida asosiy darvozalar bor - ikkinchi jamoadan ikkita yigit. Birinchi jamoaning vazifasi - jimgina darvozadan o'tish va "qulf" ga tegish, ikkinchi jamoaning vazifasi - qal'a tomon harakat qilayotganlarni bezovta qilish. Og'riq bo'lganlar o'yinni tark etishadi. O'yin oxirida jamoalar o'zgaradi.

Jungle

O'yinchilar uchta teng jamoaga bo'lingan, ularning har biri o'ziga xos rangga ega. O'yin o'tkaziladigan hudud aniqlanadi. Rahbar kimni ta'qib qilayotganini aytadi, masalan: yashildan keyin qizil, ko'kdan keyin yashil, qizildan keyin ko'k (u halqa hosil qilishi kerak) va jamoalar tarqaladigan dastlabki yo'nalishlarni belgilaydi. Keyin mezbon 20-30 gacha hisoblaydi va o'yin boshlanadi. Bir jamoaning o'yinchilari o'zlariga ta'qib qilish uchun tayinlangan jamoaning o'yinchilariga etib borishga va ularni masxara qilishga harakat qiladilar va uchinchi jamoaning o'yinchilari ularni ushlaganlarida, ulardan qochishadi. Agar "yirtqich" o'z qurbonini haqorat qilsa, u holda jabrlanuvchi boshini tashlab, o'yindan chetlatiladi. O'yinchilar, agar ular uning yonidan yugurib o'tishsa, yig'ilgan bosh bog'ichlarini etakchiga berishadi. Yig'ilgan bosh bantlardan foydalanib, etakchi har bir jamoadagi "tirik" o'yinchilar sonini hisoblaydi.

1-variant: barcha "qurbonlarini" tezroq ushlagan jamoa g'alaba qozonadi.

2-variant: tirik qolgan jamoa g'alaba qozonadi - bu jamoada hech qanday dushman qolmaganida sodir bo'ladi (shu bilan birga, o'yin taktikasi kutish va ko'rishdir: siz darhol barcha qurbonlaringizni o'ldira olmaysiz, chunki ular dushmanlarni ta'qib qilmoqdalar)

Bayroq

Ikki jamoa futbol maydonida o'ynaydi. Maydon ikki qismga bo'lingan. Har bir jamoaning bayrog'i bor, dastlab u o'z zonasidagi darvoza joyida turadi. O'yinchilar "dushman" hududiga yugurib, bayroqni ushlab, o'z hududiga olib borishga harakat qilishadi. Ammo dushman hududida ularni boshqa jamoaning o'yinchilari qo'rqitishi mumkin, qo'rquvga uchragan o'yinchi joyida turib, o'z jamoasidagi o'yinchilarni "qutqarish" (tegish) uchun kutishadi. Agar o'yinchi bayroq bilan yugurib ketayotgan bo'lsa va qo'lga tushsa, u bayroqni ushlab olgan joyiga yopishtirib qo'yadi. O'yinchilar o'z bayrog'iga tegish yoki unga ikki qadamdan yaqinroq kelish huquqiga ega emaslar. Bayroq doimiy xavfsizlikka ega bo'lishi mumkin, lekin 1-2 kishidan oshmasligi kerak. Dushman bayrog'ini o'z hududiga birinchi bo'lib olib kirgan jamoa g'alaba qozonadi.