Notatki z lekcji na każdy dzień wychowania fizycznego. Streszczenie o kulturze fizycznej. Jak ułożyć plan lekcji wychowania fizycznego

Rozdział program: Gry sportowe.

Temat lekcji: Siatkówka

Cele Lekcji

Cele edukacyjne:

  1. Badanie grupowych indywidualnych działań grupowych
  2. Doskonalenie techniki wykonywania ataku atakującego
  3. Utrwalenie techniki wykonywania podania górnego i dolnego przyjęcia piłki
  4. Poprawa techniczna i prosta trening taktyczny w meczu siatkówki.

Cele dobrego samopoczucia:

  1. Rozwijaj zdolności koordynacyjne uczniów
  2. Rozwój myślenia o grze poprzez grę w siatkówkę

Cele edukacyjne:

  1. Rozwijanie umiejętności wspólnego działania uczniów w grze w siatkówkę.
  2. Zaszczep w sobie miłość do gier sportowych

Typ lekcji: doskonalenie wiedzy i sprzętu

Metoda: frontalny, ciągły, indywidualny, gamingowy

Lokalizacja: siłownia szkoły.

Sprzęt: Piłki do siatkówki, gwizdać

Spędzanie czasu:(45 minut)

p/s Treść Dawkowanie Instrukcje organizacyjne i metodyczne
Część przygotowawcza 10-12
Zorganizowane wejście na salę gimnastyczną Formacja, relacja, powitanie.

Opisywanie celów lekcji.

30 sek. 30 sek. 30 sek Dyżurny składa nauczycielowi raport o gotowości klasy do lekcji. Zwróć uwagę: na postawę
Ćwiczenia wiertnicze na miejscu Formacja od jednej linii do drugiej i trzeciej 30 sek Aktywizacja uwagi uczniów
Chodzenie z zadaniami i ich odmianami w kolumnie pojedynczo: Za przewodnikiem, objazdem w lewo, maszeruj krokiem -

1) na palcach, ręce na boki;

2) na piętach, ręce na pasku;

3) w przysiadzie, ręce na kolanach;

4) przysiady, ręce na kolanach

5) I.p. - ramiona na boki, dłoń w pięść:

a) - obrót rąk do przodu;

b) - obrót rąk do tyłu;

6) I.p. - ramiona na boki, dłoń w pięść:

a) - obrót stawu łokciowego do przodu;

b) - rotacja do tyłu w stawie łokciowym;

7) I.p. - ramiona na boki, dłoń w pięść:

a) - obrót w staw barkowy do przodu;

b) - rotacja do tyłu w stawie barkowym;

8) Chodzenie z wymachami prostych nóg:

I.p. - ręce do przodu na boki

1- krok lewą stroną, zamach prawą, dotyk lewą

ręce;

3. krok lewym, zamach prawą, dotyk lewą

ręce;

1 minuta Zwróć uwagę na swoją postawę: nie zginaj się w stawie biodrowym

Zachowaj dystans

Imitacja rotacji skakanki Zakres ruchów jest szeroki.

Imitując ruchy perkusisty

Symulowanie ruchu jedzenia

Nie pochylaj ramion do przodu. Trzymaj tułów prosto.

Trzymaj ręce do przodu na boki

Nie zginaj nóg podporowych i wahadłowych.

Nawet bieganie:a)

b) poruszanie się krokami bocznymi po lewej, prawej stronie, symulując podanie piłki obiema rękami z góry;

c) bieganie pojedynczo w kolumnie – obrót o 360° na gwizdku; 180 0 i bieganie do tyłu;

d) bieganie pojedynczo w kolumnie, podskakiwanie na tablicy do koszykówki, dotykanie ręką tablicy.

2 minuty Samokontrola oddechu uczniów. Zachowaj dystans

Imitacja podania piłki obiema rękami z góry;

podskocz obiema nogami

1 raz 2-3 krótkie kroki na palcach i stoper 2-3 krótkie kroki na palcach i stoper krok - do przodu, kroki w bok, krok w bok

Szybkie, krótkie kroki do przodu i bieganie wokół słupków bez zmiany pozycji ciała

Szeroki krok boczny, trzymając piłkę między parami palcami

Wykonaj w szybkie tempo kolejno

Chodzenie, wykonywanie ćwiczeń przywracających oddychanie 30 sek. 3-4 1-2 - Ręce do góry - wdech 3-4 - Pochyl się do przodu, ręce w dół - wydech.
Zmień ustawienie, obracając się w miejscu w dwóch rzędach (w odległości 5-6 m od siebie). 5 sek Ćwiczenia wykonywane są frontalnie, w parach.
Głównym elementem 30-31
Demonstracja lekcji wideo na temat techniki wykonywania ataku, podania znad głowy i przyjęcia niskiej piłki. 6-7 minut Komentarze nauczyciela z demonstracją technik
Doskonalenie techniki wykonywania ataku atakującego. 1. W parach:

a) - rzucanie i łapanie piłki w lewo i prawo

rękę zza głowy.

b) - rzucanie piłką poprzez odbicie się od podłogi lewym i

prawą ręką za głową.

c) – uderzenia prawą (lewą) ręką w piłkę,

leżąc na wyciągniętej dłoni

do przodu-w górę lewa (prawa) ręka,

kierowanie go z miejsca na podłogę;

Ramię proste, po rzucie porusza się swobodnie wzdłuż ciała

Cios zadawany jest prostą ręką

Zachowaj ostrożność i kontroluj ruch piłki

2) Ćwiczenie w parach: Jeden uczeń po rzucie piłki

wykonuje kopnięcie atakujące z miejsca,

drugi przyjmuje piłkę od dołu, kierując

swojemu partnerowi o kolejny cios.

2-3 minuty Wskazane jest wykonywanie ćwiczenia w sposób ciągły, bez łapania i gubienia piłki. Piłkę lecącą na wysokości klatki piersiowej głowy odbiera się obiema rękami od góry, na wysokości pasa – od dołu. Po 1-1,5 min. uczniowie zmieniają role.
3) Nauczyciel trzyma piłkę w pobliżu siatki, uczniowie jeden po drugim wyskakują w kolumnie, odpychając się od mostu gimnastycznego i uderzają piłkę 3-4 minuty Prawidłowe odepchnięcie, praca ręczna
Utrwalenie techniki wykonywania podania górnego i dolnego przyjęcia piłki. 1. W parach.

I.p. Siedzą na podłodze naprzeciwko siebie, stopy złączone.

Piłka jest przekazywana nad głową i natychmiast wpychana pomiędzy nogi do przyjaciela.

11 minut Nie rzucaj piłki wysoko. Przyjmuj i podawaj piłkę tylko palcami. Piłka nie powinna stykać się z dłońmi. Podczas podawania (rzucania piłki) wyprostuj łokcie, a następnie kontynuuj ruch rękami. Pamiętaj też, aby podczas wykonywania górnego podania używać nóg, gdyż pozwoli to lepiej utrzymać równowagę i regulować siłę lotu piłki.
2. W trójkach.I.p. Gracze ustawiają się na tej samej linii w odstępie trzech metrów. Piłka jest w rękach zawodnika końcowego – wykonuje on podanie znad głowy do środkowego, który podaje piłkę przez siebie do drugiego zawodnika końcowego, a następnie długie podanie do pierwszego.

6-7r. Będąc w postawie, monitoruj poczynania przeciwników. Określ miejsce zamierzonego podania. Przenieś się tam na spotkanie. Na długo przed tym, zanim piłka do ciebie dotrze, podnieś ręce nad głowę i przygotuj się na przyjęcie piłki. Obróć dłonie na zewnątrz i umieść kciuki i palce wskazujące tak, aby tworzyły coś w rodzaju trójkąta nad czołem. Dłonie powinny znajdować się w odległości około 20 cm od czoła, palce powinny być rozstawione i napięte.
3) W parach Gracze również ustawiają się w parach naprzeciw siebie. Samotnie, stojąc na podłodze,

rzuca piłkę do niskiego odbioru,

drugi, siedząc na krześle, wykonuje niski odbiór piłki i odbija ją z powrotem do rzucającego. Drugi atak polega na wstaniu i zrobieniu kroku do przodu itp.

5-6r. Prawa stopa znajduje się nieco przed lewą. Trzymając ramiona rozstawione, zacznij szybko przesuwać się w stronę piłki. Bądź przygotowany na kontakt z piłką. Złącz ręce z ramionami całkowicie wyprostowanymi do przodu i w dół. Złącz łokcie, aby stworzyć solidną, solidną platformę do przyjęcia piłki. Odbiór na przedramionach nad dłońmi.
4) Wykonanie indywidualne: podanie piłki z góry w ścianę i odbiór znad głowy 1 minuta.
5) Wykonanie indywidualne: stanie w małym okręgu (może być w obręczy), przejście górne nad głową i przejście dolne (naprzemienne) 1 minuta.
Doskonalenie treningu technicznego i prostego taktycznego w grze w siatkówkę. 9-10 minut
4) Zadanie w grze Gracz w strefie 6 wykonuje długą

podać piłkę górą do strefy 6

przeciwnej stronie serwisu.

Zawodnik Strefy 6 rzuca piłkę

Gracz strefy 3. Najlepszy gracz strefy 3

podaje piłkę napastnikowi

kopnięcie gracza w strefie 4.

Gracz Strefy 2 po przeciwnej stronie

strona jest wykonywana przez ruchomy blok.

Po wykonaniu zadania w grze

wszyscy gracze to robią

poruszaj się po witrynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

3 minuty
Dwustronna gra edukacyjno-szkoleniowa 5 minut. Doskonalenie techniki gry w różnych sytuacjach gry. Graj trzema dotknięciami piłki. Drugie podanie ze stref 1,6,5 do strefy 3. Ze strefy 3 wyprowadź graczy ze stref 2 i 4 do ćwiczenia ataku pojedynczy blok w strefach 2,3,4. Górny serwis bezpośredni dziewcząt (w odległości 5-6 m od siatki).c
Część końcowa 2-3
1.Budowanie2.Zabawa w uwagę „Klasa”

3. Podsumowanie lekcji

4. Praca domowa.

5. Zorganizowane wyjście z hali

30s3 Zorganizowane wyjście z sali Aktywuj uwagę uczniów

Analiza pozytywnych aspektów

Zgięcie i wyprost ramion w pozycji leżącej (M) - 2x20 razy, (D) 2x10 razy

Uwaga: dyscyplina

Spis treściSPIS TREŚCI
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Co to jest plan lekcji?
Temat lekcji.
Rodzaje lekcji.
Cele na nadchodzącą lekcję.
Cele Lekcji.
Części lekcji.
Wyposażenie materiałowe i techniczne lekcji.
Podczas zajęć.
Ogólna i motoryczna gęstość lekcji.
Wniosek.

Co to jest plan lekcji

CO TO JEST PLAN LEKCJI
Scenariusz lekcji ma charakter schematyczny
wyświetlenie głównych punktów lekcji,
odzwierciedlenie myśli twórczej nauczyciela,
mające na celu aktywizację
poznawcze, myślące i twórcze
działania uczniów do opanowania
niezbędną wiedzę.

Temat lekcji

TEMAT LEKCJI
Tytuł tematu zaczerpnięty z zatwierdzonego
plan tematyczny kalendarza dla
Kultura fizyczna.
Temat lekcji jest bardzo ważny aspekt Na
sporządzenie planu lekcji, ponieważ od
zależy to od celu, celów i przebiegu Twojej lekcji.
Jeśli treść Twojej lekcji nie pasuje
temat lekcji, czyli wyznaczone przez Ciebie zadania
nie zdecydowałem.

Typ lekcji

RODZAJ LEKCJI
Istnieją następujące typy lekcji:
Kultura fizyczna:
Wprowadzający
Wprowadzenie do nowego materiału
Nauka nowego materiału
Konsolidacja i udoskonalanie nowych
materiał
Kontrola
Łączny
Konkurs
Fabuła (bajka, podróż)
Szkolenie obwodu

Cel lekcji

CEL LEKCJI
Z reguły dobrze opracowany konspekt lekcji wychowania fizycznego (a nie
tylko) odzwierciedla wiele celów. Ale dla
Zasadą jest formułowanie jednego celu na każdy
jedna lekcja.
Cel lekcji odzwierciedla wynik, który osiągniesz
chcesz osiągnąć na koniec lekcji.
Cel jest sformułowany jasno i wyraźnie, abyś Ty
potrafili właściwie ocenić poziom
pracę, którą wykonałeś.

Cele Lekcji

CELE LEKCJI
Cele lekcji formułowane są w oparciu o Cel i Temat
lekcja.
Istnieją trzy główne typy zadań na lekcji fizyki
uprawy:
Edukacyjny
(szkolenie/utrwalanie/doskonalenie dowolnego
element lub działanie motoryczne)
Rozwojowe (w celu promowania rozwoju niektórych
cechy fizyczne)
Edukacyjne (aby rozwijać przywództwo u uczniów
cechy, duch zespołowy, poczucie odpowiedzialności,
poczucie patriotyzmu, poczucie kolektywizmu itp.)
Dla każdej lekcji należy ją sformułować
każdego rodzaju zadania.

Części lekcji

CZĘŚCI LEKCJI
Przygotowawczy
Lekcja
fizyczny
kulty w
ogólne obrazy
studio
szkoła
zawiera w
sobie 3 części
(w szkołach poprawczych
dodano część wprowadzającą)
Główny
Finał

Część przygotowawcza

CZĘŚĆ PRZYGOTOWAWCZA
Część przygotowawcza trwa średnio
10-12 minut. To tutaj odbywa się budowa i raportowanie.
powitanie, przesłanie celów lekcji, przypomnienie
zasady bezpieczeństwa i rozdzielnice w ruchu oraz
na miejscu.
Możesz używać różnych formularzy
prowadzenie rozdzielnic zewnętrznych, okresowo dodając coś
nowy. Rozgrzewka w części przygotowawczej powinna
mieć na celu przygotowanie ciała
zaangażowane w główne obciążenie i rozwiązanie
zadania z głównej części lekcji. Niewskazana
przydziel ucznia do prowadzenia rozdzielnic zewnętrznych, ponieważ może
znacznie zmniejszają efektywność rozgrzewki i
dalej prowadzić do kontuzji
zmiażdżone stawy, więzadła i mięśnie. Jeśli jednak w
w klasie są sportowcy, to w liceum można
czasami stosuj tę praktykę.

Głównym elementem

GŁÓWNYM ELEMENTEM
Główna część trwa średnio 25-30 minut. W
główna część lekcji rozwiązuje problemy,
wystawiono i nagłośniono w fazie przygotowawczej
Części.
Może to obejmować różne szkolenia
ćwiczenia, gry sportowe, gry na świeżym powietrzu,
sztafety mające na celu rozwiązywanie problemów. Jak
z reguły główna część lekcji obejmuje
praca z zapasami. Aby ulepszyć silnik
Potrzebny sprzęt do zagęszczania lekcji
przygotować się wcześniej. Trzeba także rozważyć
cechy morfofunkcjonalne dzieci i dać
mają czas na odpoczynek i przywrócenie oddechu
Tętno.

Część końcowa

CZĘŚĆ KOŃCOWA
Końcowa część trwa średnio 5-10
minuty. W końcowej części lekcji jest to konieczne
przywróć ciało i przybliż wskaźniki
Tętno do wartości początkowej.
Ta część lekcji może obejmować: oddychanie
ćwiczenia w ruchu i w miejscu; ćwiczenia
do rozciągania; ćwiczenia ideomotoryczne;
ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Także tutaj
możesz dołączyć gry na świeżym powietrzu, które na to pozwalają
odwróć uwagę i odpocznij od skupienia
ćwiczenia fizyczne w głównej części lekcji.
Również w tej części nauczyciel dokonuje podsumowania
wyniki lekcji, odnotowuje się tych, którzy wyróżnili się w ten czy inny sposób
z drugiej strony uczniowie dostają zadanie domowe,
pożegnanie i uporządkowane opuszczenie sali.

Materiał i wyposażenie techniczne

MATERIAŁ I TECHNICZNY
SPRZĘT
W twoim planie zarysu jest to konieczne
pamiętaj o wskazaniu logistyki
sprzęt i przybory do zajęć (gwizdek, piłki,
rożki, kręgle, obręcze; drążki ścienne, maty,
obręcze do koszykówki, bramki do piłki nożnej,
poprzeczki, kłody, kozy i konie itp.)
Cały sprzęt musi być na to przygotowany
na początku lekcji, aby uniknąć wielu przestojów,
związane z wyszukiwaniem, ustawianiem i
rozmieszczenie sprzętu.

Podczas zajęć

PODCZAS ZAJĘĆ
W zarysie lekcji wychowania fizycznego
opisz przebieg lekcji: jaki
stosować metody i techniki w nauczaniu tego
wymagane od studentów.
Weź pod uwagę lokalizację swojego ekwipunku
zaangażowani, ich ruchy i
zmiany na stronie.

Gęstość ogólna i motoryczna lekcji wychowania fizycznego

OGÓLNA I Gęstość motoryczna LEKCJI
KULTURA FIZYCZNA
Gęstość całkowita to stosunek czasu,
użyte pedagogicznie uzasadnione,
przez cały czas trwania zajęć.
Gęstość silnika - stosunek
czas poświęcony na wykonanie
ćwiczenia fizyczne, dla wszystkich
czas trwania lekcji.
Gęstość lekcji jest zwykle mierzona w
procent.

Procent typów lekcji i gęstość motoryczna

PROCENT RODZAJÓW
LEKCJA I GĘSTOŚĆ MOTOROWA

Procent zgodności

ZGODNOŚĆ PROCENTOWA
Ogólna gęstość lekcji powinna zawsze być
dążyć do wartości absolutnej, czyli do
100%
Gęstość silnika musi się zgadzać
Rodzaj lekcji i zawarty w jej zakresie procentowym

Wniosek

WNIOSEK
Tak więc w tej prezentacji nakreślono główne
aspekty i zasady sporządzania planu podsumowującego
lekcja wychowania fizycznego. Apeluję do Ciebie
uwagę na to, co jest potrzebne, kompetentnie, jasno i wyraźnie
zapisz wszystkie punkty swojego planu konspektu. Ten
pomoże Ci lepiej przygotować się do lekcji lub zrobić
to dla innej osoby, jeśli twoja jest w jego rękach
zarys planu. Warto też pamiętać o lekcji
kultura fizyczna jest złożona i wieloaspektowa
procesu i w każdej chwili coś może pójść nie tak
plan. W tym przypadku należy być na to przygotowanym
zmieniona sytuacja: pamiętaj o swoim planie,
ale nie skupiaj się na tym, w przeciwnym razie ryzykujesz
przerwać lekcję z powodu niekompetencji pedagogicznej.
Pamiętaj, aby dać uczniom czas na odpoczynek.
przywrócenie oddechu i tętna.

Bondarczuk Ekaterina Iwanowna
Instytucja edukacyjna: Państwowa Instytucja Edukacyjna Wyższego Szkolnictwa Zawodowego „PGII im. A.G. Rubinsteina” Tyraspol
Krótki opis pracy: To podsumowanie lekcji ujawnia cele i zadania wyznaczone przez nauczyciela podczas lekcji wychowania fizycznego. Rodzaj lekcji: lekcja komunikacji i utrwalania wiedzy (łączona). Na lekcji wykorzystuje się - opowieść, pokaz, demonstracja, trening, gra.

Shirokova Natalia Nikołajewna
Instytucja edukacyjna: KGKP Centrum Rozwoju Estetycznego Przedszkole/Ogród nr 15
Krótki opis pracy: Naucz dzieci utrzymywania stabilnej równowagi podczas chodzenia na zwiększonym podparciu; ćwicz energiczne odpychanie się od podłogi i miękkie lądowanie na ugiętych nogach w skokach z ruchem do przodu. Rozwijaj i doskonal umiejętności motoryczne. Buduj cechy fizyczne, takie jak siła nóg (chodzenie z uniesionymi kolanami, skakanie do przodu); równowaga (przechodzenie po większym obszarze podparcia, chodzenie po ograniczonym obszarze podparcia).

Ermeshkenova Elvira Serikovna
Instytucja edukacyjna: KSU „UViOC”
Krótki opis pracy: Rozwijaj i doskonal podstawowe cechy fizyczne (szybkość, siłę, elastyczność, zwinność, wytrzymałość). Zaspokajaj potrzeby dzieci aktywność silnika, rozwijają i wzmacniają zdolności motoryczne, zwiększają napięcie ciała, tworzą sprzyjające tło emocjonalne. Ustrukturyzuj wiedzę uczniów na temat symboli olimpiady i znaczenia kół olimpijskich.

Wyświetlanie publikacji 1-10 z 8533.
Wszystkie sekcje | Zajęcia wychowania fizycznego. Notatki klasowe

Lekcja tematyczna wychowania fizycznego „Z wizytą u zajączka” w drugiej grupie najmłodszych lat Przedszkole budżetowe instytucja edukacyjnaprzedszkole kombinowany typ nr 12 „Berezka” miasto Starodub, obwód briański Tematyczne klasa w wychowaniu fizycznym w grupie 2 młodym wieku w tym temacie „Z wizytą u króliczka” Opracowane i przeprowadzone...

Scenariusz rozrywkowy „Podróż do kraju Fizkult – Hurra” w grupie seniorów Cel: Kształtowanie pomysłów dzieci na temat zdrowego stylu życia. Zadania: - promowanie kształtowania podstaw zdrowego stylu życia; - zachęcać dzieci do dbania o swoje zdrowie; - rozwijać zainteresowania poznawcze, pamięć, myślenie, mowę; - promować wzajemną pomoc, wsparcie,...

Zajęcia wychowania fizycznego. Notatki z lekcji - Notatki z lekcji wychowania fizycznego w drugiej grupie juniorów „Podróż do jesiennego lasu”

Publikacja „Streszczenie lekcji wychowania fizycznego w drugiej grupie juniorów „Podróż...” Cel: Nauczenie dzieci chodzenia i biegania pojedynczo w kolumnie, czołgania się pod łukiem na zadzie, skakania na dwóch nogach w ruchu do przodu, rozwijania stabilnej równowagi podczas chodzenia ławka gimnastyczna. Materiał: dom drewniany, drewno, pniaki, stojaki, po dwa liście...

Biblioteka obrazów „MAAM-pictures”

Podsumowanie lekcji na temat rozwoju fizycznego dzieci w wieku 3–4 lat. przy użyciu niestandardowego sprzętu Podsumowanie lekcji na temat rozwoju fizycznego dzieci w wieku 3-4 lat. przy użyciu niestandardowego sprzętu. Cel: Wzmocnienie zdrowia dzieci. Cele: Nauczyć się, jak prawidłowo wspinać się po obręczy; rozwijać zdolności motoryczne i koordynację rąk. ruchy. Rozwijanie zainteresowań wychowaniem fizycznym...

Podsumowanie lekcji wychowania fizycznego w drugiej grupie juniorów „Spacer po zimowym lesie” Cel: rozwinięcie umiejętności chodzenia i biegania w kolumnie pojedynczo, chodzenia po ławce gimnastycznej z zachowaniem równowagi, rzucania prawą i lewą ręką oraz skakania na dwóch nogach podczas ruchu do przodu. Wyposażenie: waciki do rzucania, ławeczka gimnastyczna,...


Obszar edukacyjny” Rozwój fizyczny„Gra jest wiodącym rodzajem aktywności dziecka w wieku przedszkolnym, dzięki któremu rozwija się ono w sposób zorganizowany. Zgodnie z Federalnym Państwowym Standardem Edukacyjnym, na czele procesu edukacyjnego stawiane jest indywidualne podejście do dziecka poprzez zabawę. W MBDOU nr 4...

Zajęcia wychowania fizycznego. Notatki z lekcji - Notatki z lekcji wychowania fizycznego w grupie przygotowawczej „Podróż do zimowego lasu”

Cel: propagowanie kształtowania podstaw zdrowego stylu życia i konieczności uprawiania wychowania fizycznego. Cele: - Poprawa różnych umiejętności motorycznych ( Różne rodzaje chodzenie, bieganie, skakanie, czołganie się na brzuchu, czołganie się pod łukiem) - Rozwijaj...

Innowacje w zajęciach wychowania fizycznego w przedszkolu INNOWACJE W ZAJĘCIACH Wychowania Fizycznego W PRZEDSZKOLE Elena Vladimirovna Penzeva Studentka grupy 2722 Ałtajskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego Streszczenie: Współczesne społeczeństwo przywiązuje dużą wagę do edukacji i rozwoju przyszłego pokolenia. Ten...

Umiejętność nauczyciela polega na umiejętności łączenia w procesie uczenia się tego, co stałe, niezmienne z elementami nowości.Dzieci rzadko męczą się ćwiczeniami, ale szybko męczy je monotonia i monotonia. Jak uatrakcyjnić lekcję wychowania fizycznego?


Część przygotowawcza lekcji


Rozgrzewkę rozpoczynamy od biegania – najbardziej monotonnej czynności, którą należy urozmaicaćW standardowej sali szkolnej średnio trwa jedno okrążenie 50 m . Przed joggingiem należy jasno wyjaśnić klasie, jak biegać, gdzie biegać. Na przykład 8 kółek w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, 8 zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wykonaniu 2 okręgów uczniowie wykonują ruchy po przekątnej lub na boki ćwiczenia biegowe. Wyższy stopieńorganizacja zajęć – ustawienie złożonego zadania: 3 koła w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, 1 koło ze krokiem w lewą stronę, 3 koła w lewo, 1 koło ze krokiem w prawą stronę, 3 koła w ósemkę na boisku do siatkówki, 1 koło z plecami do przodu. Wykonując zadanie, większość uczniów z reguły zastanawia się nad poprawnością swoich działań, podpowiada przewodnikowi, tj. aktywnie uczestniczy w rozgrzewce.

Kolejny sposób na uatrakcyjnienie monotonnego ćwiczenia. Klasę liczy się jako pierwszą lub drugą i biegnie w kolumnie jeden po drugim w odległości 1 - 1,5 m od siebie. Na gwizdek drugie numery przyspieszają i wyprzedzają swój pierwszy numer po lewej stronie, stoją przed go i ruszaj dalej. Po drugim gwizdku drugie liczby robią to samo.

Dzieląc klasę na grupy podczas biegu, ostatni uczeń przyspiesza wzdłuż kolumny i staje się pierwszym. Bieg kończy się, gdy przewodnik idzie pierwszy. Sformułowanie skomplikowanego problemu: ostatni biegnie jak wąż, klasa pracuje ze ścisłym zachowaniem dystansu, tak aby nie doszło do kolizji.

Po wyjaśnieniu celów lekcji klasa dzieli się na dwie kolumny trening fizyczny. Pierwsza kolumna fizycznie przeszkolonych uczniów biegnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, druga kolumna biegnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Podział na grupy pozwala pierwszej kolumnie biegać w większym tempie, drugiej kolumnie wybrać optymalne tempo i utrzymać się w szeregach podczas wykonywania zadań. Studenci grupa przygotowawcza wykonaj połowę zadanego obciążenia, przejdź do wewnętrznego koła i kontynuuj ruch krokami.

Uczniowie ustawieni są osobno, chłopcy i dziewczęta, formacja rozpoczyna się od uczniów grupy przygotowawczej, a kończy na najlepiej przygotowanym fizycznie uczniu (na podstawie wyników biegu na 500 m lub 1000 m). Każdy uczeń pokonując 2 okrążenia kontynuuje marsz.

Opcji jest wiele, najważniejsze jest mniej wiercenia i większy sens działań.

Rozgrzewka

Krótka (5-7 minut), emocjonalna i nieoczekiwana w treści rozgrzewka z ćwiczeniami wymagającymi całego wysiłku, szybko wprowadza ucznia w stan pracy. W organizacyjnie Bardzo ważne jest przejście od części biegowej do rozgrzewki. Wyższa organizacja dzieci na lekcji - niezależna restrukturyzacja. Po rozgrzewce, jeśli nie planuje się sztafet, to po odbiorze Wyposażenie sportowe dzieci są zajęte wolne miejsce, stojąc twarzą do nauczyciela. Zwykle dzieci natychmiast wykonują zadanie poprawnie.

Trudniej jest z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi bez obiektów, gdyż są one mniej interesujące. Jednakże zmieniając stale formę wykonywania ćwiczeń, można zintensyfikować działania uczniów. Na przykład klasa jest podzielona na dziewczęta i chłopców i ustawia się w pierwszej linii boiska do siatkówki; po wykonaniu dwóch ćwiczeń grupy skręcają w prawo i zamieniają się miejscami. Następnie każdy uczeń zajmuje swoje miejsce i wykonuje jeszcze dwa ćwiczenia, a następnie ponownie biegnie. Na koniec rozgrzewki - pompki: 5 pompek i bieg, następnie 4 pompki itp. Warunkiem jest, aby zajęcia odbywały się ściśle w kolumnie, pojedynczo i z pełną mocą. Ilość ćwiczeń ustalana jest przez prowadzącego w zależności od przygotowania klasy.

Bardzo ciekawe są rozgrzewki w parach. Na przykład,stojąc twarzą do siebie, stopy w postawie środkowej, ręce na ramionach partnera. Sprężyste skłony do przodu. Stańcie twarzą do siebie, stopy w pozycji środkowej, ręce na ramionach partnera. Jednocześnie odchyl prawą (lewą) nogę do tyłu. Stańcie plecami do siebie, ręce do góry. Odwróćcie się twarzą do siebie. Stańcie twarzą do siebie, stopy w pozycji środkowej, ręce na ramionach partnera. Jednoczesne przysiady pistoletowe na jednej nodze. Siedź tyłem do siebie, nogi razem, ręce splecione. Wstań szybko na komendę. Siedź tyłem do siebie, nogi razem, ręce splecione u góry. Pochyla się do przodu i do tyłu. Leżąc na plecach z głową skierowaną do siebie, trzymaj się za ręce. Podnieś nogi i „przywitaj się” nogami. Stańcie plecami do siebie, nogi razem, ręce splecione. Na komendę wykonaj dodatkowy krok w prawo (w lewo). Skoki.

Aby wyeliminować ćwiczenia mechaniczne i stale utrzymać uwagę uczniów, rozgrzewka może obejmować zadania wymagające nie tylko stresu fizycznego, ale także psychicznego. Przykładowo ćwiczenia są objaśniane jednorazowo bez demonstracji: 1 – kucanie, 2 – leżenie, 3 – nogi rozstawione, 4 – nogi razem, 5 – nogi rozstawione, 6 – nogi razem, 7 – kucanie, 8 – stanie. Przysiad: 1 – przysiad z ramionami do przodu, 2 – pozycja wyjściowa, 3 – przysiad z rękami na barkach, 4 – pozycja wyjściowa, 5 – przysiad z ramionami do góry, 6 – pozycja wyjściowa. 1 - nacisk w pozycji kucanej, 2 - nacisk w pozycji leżącej, 3 - nacisk w pozycji kucającej, 4 - nacisk w pozycji stojącej, 5 - nacisk w kucaniu, 6 - prostowanie.

Rozgrzewkę ożywiają ćwiczenia „pułapkowe”, które wymuszają na uczniach szybką reakcję na sytuację, np. z pozycji wyjściowej – kucanie, szybkie prostowanie nóg bez odrywania rąk i nóg od podłogi. Prawidłowa pozycja to stojąca, pochylona.

Najważniejsze w rozgrzewce jest unikanie niepotrzebnych zmian w formacji, długich wyjaśnień, długich ćwiczeń i długich przerw między nimi.

Po rozgrzewce należy przeznaczyć 5 minut na rozwój walorów fizycznych (trening siłowy). Dziewczęta i chłopcy ćwiczą w różnych miejscach sali, aby uniknąć wyśmiewania. Na przykład dziewczyny, po wykonaniu ćwiczeń na mięśnie pleców, następnie jedna po drugiej w kolumnie, przyjmując pozycję na brzuchu, pokonują długość korytarza. W tym czasie chłopcy wykonują ćwiczenia mięśni brzucha na ściance gimnastycznej, a następnie pojedynczo wykonują skoki przez ławkę w kolumnie na 3 podejścia. Na następnej lekcji grupy zamieniają się miejscami.

W trening siłowy możesz uwzględnić wiele ćwiczeń, ale najważniejsze jest, aby kolejność treningu siłowego pozostała niezmieniona: zajęcia w grupach w różnych końcach sali. W typach gier jest to wygodne do przeprowadzenia grupa mocy według następującego schematu:

1. Chłopcy grają, dziewczęta trenują i odwrotnie.

2. Grają dwie drużyny, reszta trenuje.

Główny warunek udanego wdrożenia trening siłowy jest systematyczny, tj. przeprowadzane na każdej lekcji. W ten sposób nauczyciel praktycznie pokazuje wagę treningu fizycznego, stopniowo urzekając go stałym wzrostem wyników.

Główna część lekcji

Do rozwoju dziecko stale potrzebuje nie tylko informacji intelektualnych, ale także motorycznych. Im więcej umiejętności motorycznych uczeń opanuje, tym szybciej rozwija się fizycznie i psychicznie. Nauczanie motoryki przebiega według znanego schematu: demonstracja i krótkie objaśnienie podstaw techniki ruchu – pierwsze próby próbne – korekta błędów – powtarzanie i doskonalenie. Nauczaj pożądanej umiejętności jako całości, bez rozkładania jej na części składowe, tak aby uczeń mógł natychmiast ogarnąć ruch, stopniowo odrzucając niepotrzebne, nieprawidłowe. W treningu stosuje się różne metody: ciągłe, frontalne, grupowe, ale najskuteczniejsza jest metoda samodzielna. Po przedstawieniu chłopaki trenują samodzielnie, a nauczyciel poprawia i podpowiada uczniom. Po 5 minutach samodzielnej nauki prosi kilku uczniów, aby pokazali ruch, którego się uczą. Trzeba zadzwonić zarówno do tych, którzy odnoszą sukcesy, jak i do tych, dla których sprawy nie układają się dobrze. Nauczyciel wskazuje błędy, chwali tych, którzy się wyróżnili, i zachęca przegranych. Po 2-3 lekcjach treningowych odbywa się sprawdzian z techniki ruchu.

Główna zasada uczenia się: nie wiedziałem jak – nauczyłem się – zastosowałem. Bardzo ważne jest, aby nauczyciel zauważał każdego ucznia na lekcji, szczególnie w momencie doskonalenia techniki ruchu, podpowiadał, poprawiał i odnotowywał najmniejsze zmiany w kierunku poprawy. Uczniowie powinni czuć zainteresowanie nauczyciela wynikami ich pracy, wówczas wpływ na lekcję będzie natychmiast odczuwalny. Aby proces uczenia się mógł nastąpić, niezbędne są dwa warunki: 1) tego, czego uczeń chce, 2) tego, że nauczyciel wie jak. Główną częścią lekcji musi być gra: gra sportowa, jeśli klasa jest odpowiednio przygotowana, gra terenowa w wieku szkolnym. Na lekcjach gimnastyki może to być pokaz ćwiczeń, zawody między oddziałami. Lekcja bez zabawy zamienia się w żmudną pracę, której uczniowie nie mogą wykonywać długo.

Ucząc dzieci, nauczyciel uczy się sam, stopniowo odrzucając to, co niepotrzebne, dzięki czemu lekcja jest dynamiczna i interesująca.

Ostatnia część lekcji

Lekcja powinna zakończyć się w sposób uporządkowany. Po ustawieniu dzieci w rzędzie nauczyciel podsumowuje wyniki, chwali klasę lub poszczególnych uczniów i wskazuje obszary wymagające poprawy. Jeśli praca zbiorowa opiera się na zasadach przymusowej przeciętności, jest tempo, to należy uzupełniać braki wiedzy na poziomie mocnym i słabym, samodzielną pracą według indywidualnych planów.

Literatura:

Scenariusze zajęć dla nauczyciela wychowania fizycznego: Klasy V – IX: Lekcja wychowania fizycznego: Gry sportowe, treningi narciarskie, zabawy na świeżym powietrzu. – M.: Guprzyzywa. wyd. VLADOS, 2003. – 144 s.: il.