Աբրամով, «Ինչի մասին են լացում ձիերը, պլան» աշխատության վերլուծություն. Դաս-մտածում Ֆ.Աբրամովի «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքի շուրջ:

Գրական վերլուծություն.

Ֆ.Ա. Աբրամովի «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքը շոշափում է չափազանց կարևոր և զգայուն թեմա: Այս աշխատության մեջ հեղինակը խոսում է մարդու և կյանքում ինչ-որ տեղ զբաղեցնող յուրաքանչյուր կենդանի արարածի անհրաժեշտության և օգտակարության մասին։ Պատմությունը կառուցված է հեքիաթի տեսքով և հետևաբար ունի երեք պատմողական պլան։

Առաջին պլանը հենց հեքիաթն է։ Ծեր ձին Ռի-ժուխան դիմում է հեղինակին մի հարցով. Արդյո՞ք ձիերը հին ժամանակներում ավելի լավ էին ապրում, իսկապե՞ս սիրված և փայփայված էին ձիերը իրենց քրտնաջան աշխատանքի համար: Հեղինակը չգիտի, թե ինչ պատասխանել, և անխոհեմ լքելով առաջարկում է չմտածել մանրուքների մասին, այլ «կրծել հացը, մինչ ինքը կրծում է»։

Երկրորդ պլանը սովետական ​​գյուղի իրական վիճակն է սոցիալիզմի վերջնական հաղթանակի «բարգավաճ» տարիներին։ Այո, ձիուն իսկապես սիրում ու խնամում էին, նրան վարպետի պես էին վերաբերվում – այդպես էր կոլեկտիվացման տարիներին, այդպես էր պատերազմից հետո։ Բայց հետո տղամարդն արտաքուստ սկսեց ավելի լավ ապրել, նա ավելի ու ավելի էր մտածում իր մասին և ավելի ու ավելի քիչ ուրիշների մասին։ Տեխնոլոգիան և հագուստը սկսեցին շատ ավելի գնահատվել, քան գեղեցիկ, ուժեղ կենդանին: Նրանք անտարբեր դարձան ձիերի նկատմամբ, վերացավ կոլեկտիվ ֆերմերի և ձիու անձնական կապը։

Երրորդ հարթությունը հեղինակի ներքին հակամարտությունն է՝ իրականությունը միանգամից փոխելու անհնարինության գիտակցումից, մարդու բնության վրա մեկ գիշերվա ընթացքում ազդելու անհնարինությունից, որը ժամանակի ընթացքում վատթարացել է։ Հեղինակին ստիպում են ձեւացնել, թե ամեն ինչ նորմալ է։ Հեղինակը տոգորված է ընդհանուր հոգեբանությամբ՝ պետք է ուտել կտորդ «մինչ կրծում ես», այլ ոչ թե մտածել հասարակության գլխին կախված մեծ խնդիրների մասին։ Մարդկային անտարբերությունը իրականում շատ ավելի լայն է, այն տարածվում է ոչ միայն ձիերի, այլև մարդկանց վրա. Արդյո՞ք մենք գնահատում ենք միմյանց, աշխատողներ, որոնք նույնն են, ինչ մենք, դա այն հարցն է, որ դնում է Աբրամովը։ Մենք սպառում ենք շատ հանրային ապրանքներ, բայց մոռանում ենք այդ ապրանքների իրական գինը՝ հարգանք այն մարդու հանդեպ, ով կյանքը ավելի լավն է դարձնում:

Քաղաքային բյուջետային ուսումնական հաստատություն

«Թիվ 62 միջնակարգ դպրոց».

Բարնաուլ, Ալթայի երկրամաս

Գրականության դասի նշումներ
7-րդ դասարանում

Ֆ. Աբրամով «Ինչի՞ մասին են լացում ձիերը»

պատրաստված

ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչ

Գլազինա Ելենա Ալեքսանդրովնա

Բառնաուլ

2012

Դասի նպատակները.

    ներկայացնել Ֆ. Աբրամովի կենսագրական տվյալները; շարունակել զարգացնել վերլուծական հմտությունները՝ օգտագործելով «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքի օրինակը. հետևեք, թե ինչպես է հեղինակը լուծում բարոյական ընտրության խնդիրը:
    շարունակել դպրոցականների մեջ զարգացնել ուսումնասիրվող նյութում հիմնական, էական բաները ընդգծելու, համեմատելու, ընդհանրացնելու և իրենց մտքերը տրամաբանորեն արտահայտելու ունակությունը. զարգացնել ուսանողների հույզերը, նրանց հաղորդակցման հմտությունները, կարդալու և պատմելու հմտությունները. ակտիվացնել ճանաչողական հետաքրքրությունը.
    դասի ընթացքում խթանել անձնական կրթության հումանիստական ​​բնույթը (աշակերտների մեջ զարգացնել բարի կամք միմյանց նկատմամբ, հարգանք ուրիշների կարծիքների նկատմամբ, զրուցակցին զգալու և լսելու կարողություն)
Կրթության միջոցներ.Ֆ. Աբրամովի «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքի տեքստը.V. Ya. գրականություն. 7-րդ դասարան՝ դասագիրք, էկրանով մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, սլայդներ։Դասի նպատակները.

Հարգելի, սիրելի, զվարճալի հիմար,
Լավ, ո՞ւր է նա, ո՞ւր է գնում։
Մի՞թե նա իսկապես չգիտի այդ կենդանի ձիերը
Արդյո՞ք պողպատե հեծելազորը հաղթեց:

Ս. Եսենին

        Ուղերձ ուսուցիչ գրողի մասին,

Սլայդներ 1 – 3.Ռոդ գյուղում Վերկոլա, Արխանգելսկի շրջան։

Պատերազմից հետո ավարտել է բանասիրությունը։ Լենինգրադի համալսարանի ֆակուլտետ,

ընդունվում է ասպիրանտուրա, դառնում գիտությունների թեկնածու,

Ապա՝ սովետական ​​գրականության ամբիոնի վարիչ։

1960 թվականին նա գնաց դոկտորական ուսման՝ գրելու իր դոկտորական ատենախոսությունը և չվերադարձավ համալսարան

Նա ինքն է սկսում արվեստ գրել։ pro-i.

Գյուղը դառնում է Աբրամովի ստեղծագործությունների կենտրոնը։ Պեկաշինոն, որում կռահում ենք բնիկ Աբրամովային Վերկոլու. Սլայդ 4.

Այս գյուղի ճակատագրում Աբրամովը տեսնում է ողջ ռուս ժողովրդի ճակատագրի արտացոլումը։

        Կյանքի ուղիԳրողը պարզ է և դժվար.

բանակ, վիրավոր, համալսարան, ասպիրանտուրա, ամբիոնի վարիչ և

գրավոր գործունեություն. Բայց այստեղ են դժվարությունները: « Նրանք ծեծեցին ինձ! Ամուր

ծեծել, նա ավելի ուշ կասի. բայց տարիների ընթացքում այս աշխատանքները դասվել են շարքում

լավագույնը»: -Ինչպե՞ս եք հասկանում այս խոսքերը: 40-50-ական թթ. Կար տեսակետ ռուսական գյուղի մասին, որտեղ գոյություն ուներ կոլեկտիվ և սովխոզ համակարգը, որպես բարգավաճման եզր: Այս տեսակետը ձեռնտու էր իշխանություններին, բայց չէր համապատասխանում իրականությանը։ Մի շարք գրողներ (Ս. Բաբաևսկի, Յու. Լապտև, Գ. Նիկոլաևա ևն) ստեղծել են իրականությունը խեղաթյուրող, «լաքապատված» և գեղեցկացնող գործեր։ Նրանք պաշտոնական քննադատությամբ ճանաչվեցին որպես օրինակելի։

Ֆ. Աբրամովը հոդված է գրել 1954 թ. Կոլտնտեսային գյուղի մարդիկ հետպատերազմյան գրականության մեջ», որտեղ նա քննադատել է նման աշխատանքները։ Բացի այդ, նա նաև արվեստ է գրել։ proiz – Ես, որ ճշմարտությունն ասացի ռուսական գյուղի մասին։ Եվ հետագայում նրանք դարձան խորհրդային գրականության դասական։Սակայն պաշտոնական քննադատությունը շատ ազդեցիկ էր։ Օրինակ՝ «Շուրջ և շուրջը» էսսեի համար, որը չէր համապատասխանում պաշտոնական գաղափարախոսությանը, աշխատանքից ազատվեց «Նևա» ամսագրի խմբագիրը, որտեղ այն լույս էր տեսնում։ Ըստ այդմ՝ հեղինակին բազմաթիվ խոչընդոտներ են դրվել՝ նրա ստեղծագործությունների տպագրման արգելքի, գիտական ​​աշխատանքի ազատության ոտնահարման և այլնի տեսքով։«Բայց ոչինչ չէր կարող կոտրել Աբրամովի կամքն ու ազատ մտածելակերպը– ասում է նրա կինը՝ Լ. Կրուտիկովա-Աբրամովան:

        Ո՞րն է Ֆ. Աբրամովի ստեղծագործության հիմնական թեման:

5 . Ուսուցիչը պատմվածք է կարդում «Ինչի՞ մասին են լացում ձիերը.»- տեքստին ծանոթանալու սկիզբ. 6. Բառապաշարային աշխատանք : Սլայդ 10զորանոցներ– ժամանակավոր կացարանների համար նախատեսված թեթև շինարարության շենքեր.

Դերնինա– տորֆը հողի խիտ գերաճած վերին շերտ է, որը միահյուսված է բազմամյա բույսերի արմատներին:

Ծաղկած Սալի- մանուշակագույն-վարդագույն ծաղիկներով մեծ խոտաբույս:

Փայտանյութի կետ- հատման կետ

(դառնալ)– (այստեղ) կազմվածք, գործչի ընդհանուր ձև

Օձաձուկ– (բարբառ.) – բլուր

«Սատանան կռացավ» - բավականին լավ տեսք ունեին:
7. Օ քննարկում.

    Ինչպե՞ս եք հասկանում պատմվածքի բովանդակությունը:? Կոլեկտիվացման ժամանակ արտերը սկսեցին մշակել տրակտորով, բեռները տեղափոխվեցին մեքենաներով, իսկ ձիերը գրեթե ավելորդ էին դառնում ֆերմայում։ Ձին հեղինակի մոտ խղճահարության սուր զգացում է առաջացնում. Որովհետև դա տրակտորի նման անհոգի մեխանիզմ չէ։ Մարդը ընտելացրել է ձին, այն եղել է մարդու հավատարիմ ընկերն ու օգնականը հազարամյակների ընթացքում, իսկ հիմա ձիերը մնացել են առանց խնամքի։ Պարզվում է՝ ՄԱՐԴԸ ԴԱՎԱՃԱՆԵԼ Է ԷԱԿՆԵՐԻՆ, որոնց ինքն է ընտելացրել

    Սլայդ 11. Կարդացեք մարգագետնի նկարագրությունըպատմվածքի սկզբում։ Ի՞նչ մտքեր և զգացմունքներ է այն ներթափանցում: Պատմողի ընկալմամբ հայրենի բնությունը կապված է մարդու կյանքի ամենահիասքանչ շրջանի՝ մանկության հետ:

    Ի՞նչ է զգում պատմողը բնական աշխարհում: Ի՞նչ է ասում մանկության հիշողությունը՝ «անուշահոտ խոտերի, ճպուռների... և ձիերի աշխարհի» հիշողությանը հավասար կանգնած։ Բնության նկատմամբ հարգանքը և նրա հետ գոյության միասնությունը սահմանվում են որպես մարդկային կյանքի նորմ։

    Սլայդ 12. Ինչպես է հեղինակը նկարագրում ձին? Ոչ միայն որպես կենդանի արարած, որը լրացնում է լանդշաֆտը, այլ կենդանի, տառապող արարածի նման. Մենք հասկանում ենք, որ Մարի Ռիժուխան և մյուս ձիերը պատմության գլխավոր հերոսներն են: «Մարգագետնի հատկապես ձիու գեղեցկությունը«տրված է կտրուկ հակադրությամբ, թե ինչպես են ձիերը» անընդհատ թառամած՝ մեռնելով ծարավից...», որն ընթերցողի մեջ համապատասխան արձագանք է առաջացնում կենդանիների նկատմամբ մարդկանց վերաբերմունքի վերաբերյալ։

    Սլայդ 13. Մարդկանց մտքերում աշխարհի նկատմամբ ո՞ր վերաբերմունքն է արտացոլում աննախադեպ մականուններով նրանց համատարած հմայքը՝ Գաղափար, Աստղ, Հաղթանակ և այլն:

Ինչպե՞ս է հեղինակը Ռիժուխայի արտաքին տեսքի և ռուսական գյուղում ձիերի կյանքի պատմության նկարագրության միջոցով շեշտում նոր հավատալիքների անհամապատասխանությունը:Կոլեկտիվացման շրջանում մականուններըտրվել են գաղափարապես։ Այս կերպ նրանք ձգտում էին ֆիքսել նոր, աննախադեպ կյանքի կերպարը։ Նաև հեղափոխությունից հետո առաջին տարիներին երեխաներին հաճախ «հեղափոխական» անուններ էին տալիս. Վիլոր - Վլադիմիր Իլյիչ Լենին, հեղափոխության կազմակերպիչ;

Օկտյաբրինա - ի պատիվ հոկտեմբեր - այն ամսվա, որում տեղի է ունեցել հեղափոխությունը»

Ստալին - ի պատիվ Ստալինի

Տրակտոր - կոլտնտեսությունում տրակտորի հայտնվելու պատվին.

Գերտրուդը աշխատանքի հերոս է։ Նոր մականունները արտահայտում էին մարդկանց ձգտումը՝ կարճ ժամանակում հասնելու արդյունքների («հաղթանակներ»)՝ գյուղում ռուսների դարավոր ապրելակերպը, շրջապատող աշխարհում մարդկային կյանքի բնական ընթացքը ոչնչացնելու գնով։ Քանդելով այս աշխարհը՝ մարդը տառապանք բերեց իրեն և իրեն շրջապատող բոլոր կենդանի էակներին:

    Սլայդ 14 Ի՞նչ բարոյական բովանդակություն ունի այն։Կարկայի մահվան պատմությունը "վրա անտառային ճակատ «? Ընդգծվում է մարդու ճակատագրի և նրան շրջապատող բնության միասնությունը, որը շարունակում է նրան օգնություն և աջակցություն ցուցաբերել։

    Սլայդ 15 . Ո՞րն է գեղարվեստական ​​գրականություն օգտագործելու իմաստը: (զրույց ձիու հետ) պատմվածքում. («Մարդկայնացնելով» ձիու տառապանքը, հերոսը ավելի լավ է հասկանում տեղի ունեցող իրադարձությունների իմաստը և կարողանում է դրանց ինքնուրույն գնահատական ​​տալ՝ տարբերվելով, օրինակ, Միկոլկայից, որը դաժան է ձիերի նկատմամբ, և, հետևաբար, հին. գյուղացիական ապրելակերպ - չի գիտակցում տեղի ունեցած կորուստների ողբերգությունը)

    Սլայդ 16. Ինչպես եք կարծում, ինչու՞ է հեղինակը պատմվածքն անվանել «Ինչի՞ մասին են նրանք լացում»: ...»: Այս վերնագիրը մեր ուշադրությունը հրավիրում է պատմվածքի գլխավոր խնդրի վրա՝ մարդու պատասխանատվության խնդրին Երկրի կենդանի արարածների համար, որոնք նրա կողմից ընտելացվել են հազարամյակներ շարունակ։

    Աշխատանքներից որում կարդացվում է Արդյո՞ք հեղինակը նմանատիպ խնդիր է դնում ընթերցողի առաջ: (Լ. Անդրեև «Կծում»)

    Սլայդ 17 . Ինչպե՞ս եք հասկանում գրողի խոսքերը.Պուշկինի մարգարեական Օլեգը պետք է ապրի յուրաքանչյուրիս մեջ ...»: Այս խոսքերը վկայում են այն մասին, որ մենք ցանկանում ենք տեսնել գոնե նրանց աճյունները, ովքեր ժամանակին մեզ օգնել են, խոնարհվել այն կենդանիների հիշատակի առաջ, ովքեր հավերժ ծառայել են մեզ։

    Սլայդ 18. Ինչպես պատմողը խաբեց Ռիժուխային? անկեղծորեն չպատասխանեց նրա հարցին, այսինքն՝ նա չկարողացավ պատասխանատվություն ստանձնել մարդու արածի համար, չընդունեց նրա ցավն ու դժբախտությունը իր սրտում։ Ձիերը կարծես հասկացան, որ իրենցից ոչինչ կախված չէ, որ իրենք ոչ մի կերպ չեն կարող փոխել իրենց ճակատագիրը։ Եվ պատմողը, չկարողանալով պատասխանատվություն ստանձնել, հասկացավ, որ ինքը նույնպես այն արարածներից է, ում որոշումից ոչինչ կախված չէ։ Նա զգաց իր անզորությունը փոխելու իր կյանքը, և դրանից «ծանր, ձիու նման մելամաղձություն» ընկավ նրա վրա, հուսահատության մելամաղձություն։

Սլայդ 19. Ո՞րն է այս պատմության գաղափարը? Աբրամովի պատմությունն ուղղված է մեզ՝ այսօր ապրող մարդկանց. Հեղինակը ցանկանում է մեզ ասել, որ մեր Երկրի վրա գտնվող յուրաքանչյուր մարդ պատասխանատու է աշխարհի ապագայի համար: Պատմության տողերը, հավանաբար, հուշում են, որ մարդկությունը կկործանվի, եթե նա բախտի ողորմությանը թողնի այն կենդանիներին, որոնք հավատարմորեն ծառայել են իրեն, և ավելի լայնորեն, եթե նա հոգ չի տանի Երկրի ապագայի մասին:

    Սլայդ 20 . Հիշեք Մայակովսկու «Լավ վերաբերմունք ձիերի նկատմամբ» բանաստեղծությունը. Ինչպե՞ս է այս բանաստեղծությունը կապված Ֆ. Աբրամովի պատմության հետ: Կարդացեք պատմվածքի վերջին պարբերությունը: Ինչպե՞ս եք հասկանում բառերը. «Եվ շուտով ես արդեն ինձ թվաց, թե ինչ-որ ծիծաղելի, հնացած արարած եմ: Նույն ցեղատեսակի ձիու արարա՞ծ։ Պատմվածքի հերոսն ինքն է զգում ձիերի տառապանքը։ Այսպիսով, նա կարող է զգալ աշխարհի ողջ կյանքի միասնությունը, ինչը նշանակում է, որ նա ընդունակ չէ դաժանության)

D. z . Մեկ այլ արձակագիր Եվգենի Իվանովիչ Նոսովն իր ստեղծագործություններում շարունակում է էկոլոգիական թեման և գեղեցկության մասին զրույցը։

Նոսովի «Ինքնակենսագրությունից» հոդվածի վերապատմում. Կարդացեք Է. Ի. Նոսովի «Տիկնիկ» պատմվածքը, պատրաստեք դասագրքի հարցերի պատասխանները (էջ 176)

հնդ. վարժություն Պատրաստել Է. Ի. Նոսովի «Կենդանի բոց» պատմվածքի արտահայտիչ ընթերցումը

Աշակերտները կարող են փորձել գրել պատմություն, օրինակ՝ «Ինչպես ես փրկեցի մի լակոտ», «Պատմություն ձագերի մասին», «Կատու է անհետացել...»:

Օգտագործված գրականության ցանկ.

1. O. E. Eremina Դասի պլանավորում գրականության մեջ. Դասագիրք-ընթերցողին «Գրականություն. 7-րդ դասարան». Ավտոմատ վիճակ. Վ. Յա. «Քննություն», Մոսկվա: 2008 թ2. Բ.Ի.Տուրյանսկայա, Է.Վ.Կոմիսարովա, Լ.Ա.Խոլոդկովա. «Գրականությունը 7-րդ դասարանում» Դաս առ դաս. Մոսկվա, «Ռուսական խոսք», 1997 թ

Ինչի մասին են լացում ձիերը, հիանալի գրող Աբրամովի կողմից գրված պատմություն է պատմության մեջ: Եթե ​​ընթերցողի օրագրի համար համառոտ նկարագրենք «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքը, ապա սա ձիերի դժվար ճակատագրի մասին ստեղծագործություն է: Ձին հարցրեց հերոսին, արդյոք ճի՞շտ է, որ ձիերը նախկինում գնահատվում էին, բայց հերոսը չկարողացավ պատասխանել ճշմարտությանը, դրանով իսկ դավաճանելով իր բարեկամությունը կենդանու հետ:

Աբրամով Ինչի՞ մասին են լացում ձիերը.

Աբրամովն իր «Ինչի մասին լացում են ձիերը» աշխատության մեջ մեզ ներկայացնում է մի հերոսի, ով սիրում էր ձիերին, եկել էր մարգագետնում և կերակրում ձիերին: Պատմողին հատկապես դուր է եկել Ռիժուխա ձին։ Նա որոշ առանձնահատուկ զգացմունքներ ու հարաբերություններ ուներ նրա հետ։ Միայն մի օր հերոսը տեսավ իր ձին լաց լինելով, և երբ նա հարցրեց նրան, ձին հարցրեց իր անցյալի կյանքի մասին, այն մասին, թե ինչ է լսել երգում, որքան լավ են ապրել ձիերը նախկինում, ինչպես են նրանց խնամում և սիրում, գնահատում: և նվիրական: Հիմա չէ, որ ձիերը հեշտությամբ են մնում շոգին, սովամահ են լինում ու նայում են, թե ինչպես են հյուծված ձիերը սատկում։ Բայց պատմողը չկարողացավ ձիուն պատասխանել ճշմարտությունը, և այդ ընթացքում բոլորը սկսեցին ծաղրել նրան:

Ինչի՞ մասին են լացում գլխավոր հերոսների ձիերը:

Ինչի մասին են լացում ձիերը պատմվածքում գլխավոր հերոսը պատմողն է։ Պատմողը մեր առջև հանդես է գալիս որպես բարի, հոգատար մարդ, ով շատ է սիրում կենդանիներին և հատկապես ձիերին, որոնք հիշեցնում են նրան իր մանկությունն ու պատանեկությունը։

Նաև պատմվածքի հերոսը ձին է, որին հետաքրքրում էր ձիերի անցյալ կյանքը։

Ինչի՞ մասին են լացում ձիերը

Եթե ​​անդրադառնանք «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքին և դրա հիմնական գաղափարին, ինձ թվում է, որ հեղինակը ցանկացել է մեզ ցույց տալ, թե որքան անտարբեր են դարձել ժամանակակից մարդիկ, նրանք անզգամ են և չեն խղճում: Մինչդեռ ձիերը սատկում են, տանջվում են, սովամահ են լինում։ Բայց մարդուն դա չի հետաքրքրում, քանի որ ինչ օգուտ ձին, որն արդեն մշակվել է: Կարծում եմ՝ հեղինակը պատմվածքի օգնությամբ ցանկացել է խրախուսել մարդկանց հարգանքով և սիրով վերաբերվել մեր փոքր եղբայրներին, կոչ է անում մտածել մեր արարքների մասին, քանի որ երբեմն մարդիկ նման վերաբերմունք ունեն ոչ միայն կենդանիների նկատմամբ։

Պլանավորել

1. Հեռավոր մանկություն՝ ձիերի աշխարհ
2. Պատմողը կերակրում է ձիերին
3. Փեսան հարբեցող է, ով թքած ունի ձիերի վրա։
4. Սիրված կարմրահերը և նրա արցունքները
5. Ռիժուխայի պատմությունը ձիերի անցած կյանքի մասին
6. Պատմողը չի կարողանում հաստատել Ռիժուխայի պատմության իսկությունը
7. Հերոսի ապաշխարությունը.

Այս հոդվածում մենք կանդրադառնանք Աբրամովի «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքի համառոտ վերլուծությունը և կտեսնենք, թե որն է պատմության հիմնական գաղափարը և ինչ դաս կարելի է քաղել դրանից: Ֆյոդոր Աբրամովն իսկապես անսովոր վառ կերպով պատկերեց ռուսական բնության հրճվանքները, և պատմվածքը կարդալիս մենք բառացիորեն ներշնչում ենք խոտաբույսերի բույրը, լսում ենք թիթեռների թրթռոցը և ճպուռները թռչում, զգում ենք, թե ինչպես են ձիերը հպվում մեզ փափուկ և տաք շուրթերով:

Դուք կցանկանաք կապ հաստատել ձիերի և քաղաքի բնակչի հետ, ով կենդանիներ է տեսել միայն կենդանաբանական այգում կամ կրկեսի ասպարեզում: Եվ այն մարդը, ով երբևէ ձիուն ձեռքով կերակրել է և նրան հաց կամ շաքար է տվել, խղճալով ու կարեկցանքով կլցվի այս կենդանիների հանդեպ՝ ուժասպառ լինելով աշխատանքից և բուժումից: Այսպիսով, Ռիժուխան արտասվեց. փեսան, ով անընդհատ հարբած է, չի մտածում ուտելիք և ջուր տալու մասին:

«Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքը վերլուծելիս մենք տեսնում ենք ինչ-որ ֆանտաստիկ ենթադրություն: Այն բանից հետո, երբ ձին պատասխանում է պատմողին, թե ինչու է նա լացում, պարզվում է, որ նա կարող է խոսել, ինչպես հեքիաթում: Զաբավայից՝ ծեր ձիերից, ընթերցողը իմանում է, որ նախկինում ձիերին մեծարում և հարգում էին։ Էլ ինչպե՞ս։ Գյուղացիները չէին կարող ապրել առանց այդ կենդանիների, ուստի նրանք ապրում էին նրանց վրա: Իսկ տեխնոլոգիաների ի հայտ գալուց հետո ձիերն այլևս կարիք չունեին: Նրանք, իհարկե, ամբողջությամբ չմերժվեցին, բայց տղամարդու մեջ ավելի ու ավելի արհամարհանքն էր ի հայտ գալիս ձիու նկատմամբ։

Ի՞նչ միտք է ցանկացել փոխանցել հեղինակը։

Ֆյոդոր Աբրամովն իր «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքում, որը մենք վերլուծում ենք, փորձում է ընթերցողի մեջ ափսոսանք առաջացնել և տենչալ նախկին ժամանակներին։ Եթե ​​ուշադիր կարդաք ստեղծագործությունը, պարզ է դառնում, որ պատմողն ինքը ցանկանում է լաց լինել նախկին գյուղական կենցաղը քանդված լինելու համար։ Ինչո՞վ էր դա լավ: Արդյո՞ք տեխնոլոգիական առաջընթացը և տեխնոլոգիայի գալուստը հեշտացրեցին կյանքը: Բայց փաստն այն է, որ մարդիկ նախքան բնության հետ ավելի լավ շփվելը, նրա հետ միասնություն էին զգում: Բոլորը գիտեին, որ աշխատանքը, արձակուրդը և ինքնին կյանքը ունեն իրենց գինը։ Պատմվածքի հերոսը նայում է ձիու աչքերին և արտացոլվում դրանց մեջ։ Եվ նա իրեն փոքր մարդ է զգում...

Պատմությունը ստիպում է մտածել նաև առասպելական փայտե ձիերի մասին, որոնք այդքան հպարտությամբ պսակում են ռուսական տանիքները: Նրանք մարմնավորում էին գյուղացու երազանքը, բայց հիմա նրանք մոռացել են ձիերի մասին, և կարելի է ասել, որ դավաճանել են նրանց։

Ո՞րն է հեղինակի միտքը, ի՞նչ էր նա ուզում ասել մեզ։ Եկեք ուշադրություն դարձնենք «Ինչի մասին են լացում ձիերը» վերլուծության հիմնական գաղափարին: Պատմվածքի հերոսի զգացմունքները ճնշված են, քանի որ հերոսը հասկանում է, որ ինքն էլ է դավաճան, քանի որ ներկայացնում է նոր գործնական ու դաժան ժամանակ։ Վերջում տեսնում ենք, որ նա կրում է մոդայիկ ջինսե տաբատ, ձեռքերը դնում է գրպանները՝ մարգագետինը մեջքի հետևում թողնելով։

Եզրակացություններ վերլուծության մեջ

Սակայն պատմողը հոգով այնքան էլ անխիղճ չէ, ընդհակառակը, տխուր է, որովհետև նրա հիշողության մեջ կենդանի են հին ժամանակները, նա հիշում է դրանք, հետևաբար զզվանք է զգում։ Այո, նա «ծիծաղելի ձիերի ցեղատեսակի» արարած է։ Ինչո՞ւ։ Այո, քանի որ նա պետք է շատ աշխատի, և ոչ ոք երախտագիտություն չի ցուցաբերի։ Բացի այդ, նա նախկին գյուղացի է, և ունի գեղջկական հոգի, որը չի ընդունում արդիականության օրենքները՝ անխնա ու կոպիտ։

Այսպիսով, մարդիկ գնալով ավելի քիչ են շփվում բնության գեղեցկության հետ, ավելի ու ավելի քիչ են գնահատում այն, ավելի շատ են աշխատում և մտածում իրենց մասին, բայց քանի դեռ այդ կապերը մնան, մենք խորապես կզղջանք մեր կորցրածի համար, այդ թվում՝ ձիերի։

Դուք կարդացել եք Ֆյոդոր Աբրամովի «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքի վերլուծությունը։ Հուսով ենք, որ այն օգտակար եք գտել: Մեր գրական բլոգում դուք կգտնեք հարյուրավոր հոդվածներ՝ ստեղծագործությունների վերլուծություններով և կերպարների բնութագրերով:

Ֆեդոր Ալեքսանդրովիչ Աբրամովը ռուսական գյուղին նվիրված տաղանդավոր և ճշմարտացի ստեղծագործությունների հեղինակ է։ Նրա վեպերի հերոսները ռուսական պատմության գլխավոր հերոսներն են՝ գութաններ և զինվորներ, կոլեկտիվ ֆերմերներ և անտառահատներ, այրիներ և որբեր, ծերեր և կանայք: Ֆ.Ա. Աբրամովի ստեղծագործությունների էջերից հնչում է իսկական գրողի անմիջական, ազնիվ ձայնը, որը խոսում է մարդու, աշխարհի և բնության հետ նրա հարաբերությունների, սիրո և ատելության, ճշմարտության և սուտի, բարու և չարի մասին: Ֆ.Ա. Աբրամովի «Ինչի մասին են լացում ձիերը» պատմվածքը ստիպում է մտածել անցյալի և ներկայի մասին, մարդասիրության զգացումը պահպանելու և երկրի վրա ողջ կյանքի հանդեպ սիրո մասին:

Պատմվածքի հերոսը ձիերին վերաբերվում էր սիրով և զարմանալի բարությամբ. «Նրանք հուզեցին, ուրախացրին իմ գեղջուկի սիրտը, ամայի մարգագետինը հազվագյուտ բզեզներով և ուռենու թփերով իրենց առանձնահատուկ՝ ձիերի գեղեցկությամբ…»: Նա կարող էր ժամերով հիանալ գեղեցկությամբ։ այս բարի և խելացի կենդանիներից:

Ձիերի հանդեպ հիացմունքը միախառնված էր խղճահարության զգացումով և նույնիսկ ինչ-որ անհասկանալի մեղքի զգացումով, որովհետև խեղճ արարածների համար կյանքը հեշտ չէր. .. մոծակներն ու միջատները պտտվում էին նրանց վրայով ամպի մեջ... Նրանցից ոմանց վրա ուղղակի իմաստ չկար նայելու նրանց...» Կային ձիեր՝ «ձանձրալի խոնարհությամբ ու դատապարտությամբ նրանց աչքերում, ամբողջ վհատված, կծկված: գործիչ»:

Հեղինակը զարմանում է, թե ինչու է ձիերի կյանքը այդքան ծանր: Ինչո՞ւ։ Ի վերջո, եղել են ժամանակներ, երբ «ձիերին խղճում և փայփայում են ավելի շատ, քան որևէ այլ բան աշխարհում»։ Ժամանակին «ձիերին դայակ էին ասում՝ խնամված ու շոյված, ժապավեններով զարդարված»։ Ի վերջո, ոչ վաղ անցյալում կային այնպիսի ժամանակներ, երբ մարդիկ շնչում էին և ապրում էին ձիերով, երբ նրանց կերակրում էին ամենահամեղ պատառով կամ նույնիսկ հացի վերջին կեղևով… ամբողջ գյուղացիական կյանքը, որովհետև առանց ձիու չկա ոչ մի տեղ՝ ոչ դաշտ դուրս գալ, ոչ անտառ»: Ձին վերաբերվում էր որպես ընտանիքի ամենակարևոր անդամին, և այդպես էլ եղավ:

Բայց մարդու և ձիու հարաբերությունները ժամանակի ընթացքում փոխվել են: Միգուցե դրա մեղավորն արագ գիտական ​​և տեխնոլոգիական առաջընթացն է, կամ գուցե նույնիսկ հաստատ։ - ժողովուրդն ինքը, որին մարդ կոչել չի կարելի։ Ի վերջո, մարդիկ պետք է իսկապես մարդկային (բառի ուղիղ իմաստով) վերաբերմունք ունենան կենդանիների նկատմամբ։ Բայց պատմության հերոսը չի կարող պատասխանատու լինել բոլոր մարդկանց համար։ Նրա համար դժվար էր տեսնել ձիու հարցական աչքերը և փնտրել ամբողջ ձիերի թագավորության հարցերի պատասխանները։ Պատասխաններ չկային. «Ի՞նչ պատասխան տամ այս խեղճ մարդկանց։ Պե՞տք է ասեմ, որ պառավը ոչինչ չի հորինել, որ ձիերը երջանիկ ժամանակներ են ունեցել: »

Չգտնելով ձիերի լուռ հարցերի պատասխանները, սանձազերծելով «անխոհեմ համարձակություն» իր վրա, հերոսը «հանկարծ սկսեց հասկանալ, որ նա ինչ-որ անուղղելի, սարսափելի բան է արել, որ նա խաբել է Ռիժուխային, խաբեց այս բոլոր դժբախտ նագերին ու գոռգոռներին... «Եվ մելամաղձոտ, ծանր ձիու մելամաղձություն ընկավ վրաս, կռացրեց ինձ գետնին։ Եվ շուտով ես արդեն ինձ թվաց, թե ինչ-որ ծիծաղելի, հնացած արարած եմ: Նույն ձիու ցեղից մի արարած...»:

Ցանկացած կենդանի էակի հանդեպ բարությունը այն է, ինչը մարդուն բարոյապես հարստացնում է:

Բարոյական արժեքները ձեռքբերումներ են, որոնք չեն կարող համեմատվել որևէ այլ գանձերի հետ: Մարդու հոգին պարունակում է նախորդ սերունդների փորձը: Իսկ թե ինչպես է նա վերաբերվում հայրենի հողին, իր սիրելիներին, բնությանը, փոխանցում է հաջորդ սերնդին։

Տարբերակ 2

Ֆյոդոր Ալեքսանդրովիչ Աբրամովը հայտնի է որպես ճշմարտացի աշխատությունների հեղինակ՝ հիմնականում նվիրված ռուսական գյուղին։ Եվ սա պատահական չէ։ Ի վերջո, ապագա գրողը ծնվել է Արխանգելսկի գյուղում։ Եվ այստեղ՝ Ռուսաստանի հյուսիսում, նա սովորել է դպրոցում, իսկ պատերազմից հետո վերադարձել է այստեղ։

«Ինչի մասին են լացում ձիերը» աշխատության մեջ Ֆ.Ա. Աբրամովը բարձրացնում է կենդանիների նկատմամբ մարդկանց վերաբերմունքի խնդիրը, անցյալի և ներկայի խնդիրը, ինչպես նաև մարդկանց մեջ մարդասիրության զգացումը և երկրի վրա ողջ կյանքի հանդեպ սերը պահպանելու խնդիրը:

Պատմվածքի հերոսն ապրում է գյուղում, սիրով վերաբերվում շրջակա բնությանը, որը հիշեցնում է իր մանկությունը։ Նա ձիերին վերաբերվում է առանձնահատուկ քնքշությամբ, բայց ինչ-ինչ պատճառներով ձիերը նրա մեջ առաջացրել են «խղճահարության զգացում և նույնիսկ ինչ-որ անհասկանալի մեղքի զգացում նրանց առաջ»։ Եվ այսպես, իր սիրելի Կարմրահերի հետ զրույցը նրան հուշում է այս անհասկանալի զգացմունքների պատճառի մասին: Նա ասաց, որ լսել է ծեր ծովի երգերից, «որ եղել են ժամանակներ, երբ մեզ՝ ձիերիս, աշխարհում ավելի շատ խղճում և պաշտպանում են»:

Բայց մյուս ձիերը չեն հավատում, քանի որ հիմա ամեն ինչ փոխվել է։ Նրանք հաճախ քաղցած են մնում, երբ հարբած փեսան Միկոլկան օրերով չի ներկայանում նրանց։ Ցերեկը պետք է ծանր հնձվոր քաշեն, իսկ չար մարդիկ մեկ-մեկ «ծեծում» են նրանց։ Հիմա կարո՞ղ են հավատալ, որ մի ժամանակ «շնչել ու ապրել են ձիով», որ «նրան կերակրել են ամենահամեղ պատառով, կամ նույնիսկ վերջին.

մի կեղև հաց»: Նախկինում նրանք ամբողջ գյուղացիական կյանքի հիմնական հենարանն ու հույսն էին, քանի որ առանց ձիու ոչ մի տեղ չես կարող գնալ՝ ոչ դաշտ, ոչ անտառ: Իսկ պատերազմի ժամանակ նրանք եղել են զինվորների կողքին։ Բայց մարդիկ մոռացել են, թե ինչպես արժեւորել ազնիվ կենդանիների հետ բարեկամությունը, դարձել են անշնորհակալ ու դաժան։

Պատմվածքի հերոսը ձիու արցունքների մեջ տեսնում է ողջ կենդանի բնության նախատինքն ու ցավը։ Եվ նա զգում է մի ծանր մեղք, որը խոնարհեցնում է նրան գետնին։ Եվ նա արդեն իրեն տեսնում էր որպես «ինչ-որ ծիծաղելի, հնացած արարած»։

Ֆ.Ա. Աբրամովը ցավագին նկարագրում է մարդկանց և բնության միջև ներդաշնակության խախտումը և ստիպում մտածել մեզ շրջապատող աշխարհի նկատմամբ վերաբերմունքի խնդրի մասին։