Футболна маса португалска висша лига. Португалското футболно първенство насред нищото. Спортинг победи аутсайдера в по-голямата част

Лидерите за сезона Порто и Бенфика изравниха мача при резултат 1:1. Тимът на Серхио Консейсао загуби точки у дома в битката със силния съперник Рио Аве. Мехди Тареми отвърна на попадението на Шансел Мбемба с прецизен удар. “Бенфика” се срещна с “Сетубал”, който е във втората част класиране. Защитаващите титлата си допуснаха в първата минута на втората част, но скоро спечелиха дузпа, която бе реализирана от Луис Пици. Полузащитникът на португалския национален отбор можеше да донесе силна победа на лисабонските орли и да си върне преднината, но не успя да реализира втората дузпа в мача. Брага затвърди позицията си на трето място. На своя терен Оръжейниците се справиха уверено с един от аутсайдерите Портимонензе. Спортинг Лисабон заема четвърто място. В първия си мач като старши треньор победи Рубен Аморим трудна победанад основния аутсайдер на сезона Авеш, който също игра с десет души от 20-ата минута след две дузпи. Сред другите събития от турнето отбелязваме успеха на Гимараеш, който победи Пакос на пътя и се изравни с Фамаликан по точки. FNK говори за основните събития от 24-ия кръг на португалската Висша лига.

"Рио Аве" оцеля след "Драгау"

„Порто” прие у дома „Рио Аве”. Домакините започнаха активно срещата и можеха да открият резултата още в 5-ата минута. Хесус Корона мина по десния фланг и прокара топката отдолу ляв краки центрира в центъра на противниковото наказателно поле, откъдето Серхио Оливейра отправи опасен удар към вратата, но опитният полски вратар Павел Кешек спаси Рио Аве. Тимът на Серхио Консейсао продължи да атакува, а в 18-ата минута откри резултата след ъглов удар. Алекс Телес изпълни корнер от десния фланг, Данило Перейра отправи удар към вратата, Кесек удари топката встрани, отскочилата топка бе спечелена от Шоя Накаджима, който търкулна топката на пътя на Шансел Мбемба, който отбеляза първия си гол за Порто със силен удар. След това "драконите" малко се отпуснаха, а играчите на Рио Аве само се активизираха. В резултат на това в 32-ата минута гостите възстановиха статуквото. Мехди Тареми игра „стена“ с партньора си, умело се справи с топката на линията на наказателното поле на Порто, с едно движение напусна защитника и умело простреля Аугустин Маркезин. Няколко минути по-късно гостите спечелиха пряк свободен удар в половината на терена на "драконите". След отиграване на топката Нуно Сантос стреля мощно от 30 метра, така че Маркезин трябваше да се постарае да помогне на отбора си. Второто полувреме започна с атаки на Порто. В 62-ата минута момчетата на Серхио Консейсао имаха реален шанс отново да поведат. Муса Марега се навърза с Хесус Корона по десния фланг, мексиканецът центрира фамозно право към Тикиньо Соарес, бразилецът сякаш стреля сигурно, но топката прелетя на няколко сантиметра над гредата. Три минути по-късно Марега спечели борбата срещу защитника на гостите, взе топката от играта, издърпа я напред и нанесе удар мощен ударв далечния ъгъл - оказа се малко неточно. В крайна сметка футболистите на Порто си спретнаха истински щурм към вратата на Рио Аве, но не успяха да измъкнат победата – мачът завърши при равенство 1:1. В края на кръга "драконите" събраха 60 точки и запазиха лидерството си във временното класиране. Рио Аве вече има 38 точки и е на пето място.

Бенфика не успя да се справи със Сетубал

Заради пропуска на Порто Бенфика можеше да вземе първото място, а Лисабонските орли бяха много близо до целта си, но късметът се обърна срещу отбора на Бруно Лагер. "Сетубал" започна активно мача с настоящия шампион на техния терен. Домакините дори създадоха 100% голово положение, което бе пропуснато от Зекиня, който от изгодна позиция с едно докосване стреля в далечния горен ъгъл, но не му липсваха няколко сантиметра, за да изчисти вратата на Одисеас Влаходимос. След това Бенфика грабна инициативата и създаде няколко опасни момента наведнъж. Андреас Самарис, Франко Серви и Луис Пици можеха да вкарат, но не успяха. А още в добавеното време на първото полувреме Бенфика изкара корнер по десния фланг, последва прекрасно центриране към Самарис, който с глава прати в далечния ъгъл, а топката се изплъзна на сантиметри от гредата. Второто полувреме едва беше започнало, когато Сетубал отправи бърза атака през десния фланг, а Карлиньос изчисти брилянтно наказателното поле на Лисабон. Бразилецът се справи умело с топката с едно докосване и с второто я прати в мрежата. По-малко от пет минути по-късно Бенфика спечели дузпа. Хосе Семедо игра с ръка в собственото си наказателно поле, като отбеляза 13-ия си гол жълт картонпрез сезона. Луис Пици дойде да изпълни дузпата и хладнокръвно разпръсна топката и Георгий Макаридзе в различни ъгли, отбелязвайки 14-ия си гол за сезона. В 75-ата минута Хорхе Артур игра с ръка в собственото си наказателно поле. Главният съдия на мача Жоао Пинейро отсъди втората дузпа срещу Сетубал. И тук Луис Пици се провали. Лидерът на "орлите" стреля в долния ъгъл отляво, но не успя да уцели вратата, а Макаридзе улови посоката на полета на топката. В 81-ата минута Бенфика предприе страхотна атака. Томас Таварес центрира от десния фланг, а притичалият Алехандро Грималдо нанесе съкрушителен удар във вратата - Макаридзе спаси безумно. В 88-ата минута новакът в тима Диего Соуса можеше да донесе победата на Бенфика, но вратарят на Сетубал отново се справи с удара на влезлия като смяна бразилец. В резултат бе записано равенство 1:1. "Орлите" имат 59 точки и второ място, тимът на Хулио Веласкес е с 28 точки и 12-о място.

Брага остава на трето място

Брага игра у дома срещу един от аутсайдерите Портимонензе. Още във 2-ата минута "оръжейниците" можеха да открият резултата, но топката последва мощен изстрелРикардо Орта уцели гредата. В 8-ата минута Паулиньо беше близо до гол, но на помощ дойде гредата. Е, в 31-ата минута вратите на гостите най-накрая бяха отворени. Паулиньо излезе един в един с противниковия вратар, но не се стреля. Вместо това той търкулна топката към Франсиско Тринкау, който прати топката в мрежата без съпротива. Рикар Есгай за малко да вкара гол в 37-ата минута и в последната минутаполувреме, Брага вкара втория си гол. Рикардо Орта нахлу отдясно в наказателното поле, разтърси защитника с финтове и стреля към вратата. Японският вратар на Портимонензе Шуити Гонда изби топката пред него, а първи завърши Раул Силва, който отбеляза първия си гол за сезона. Веднага след почивката "Оръжейниците" направиха голям резултат. Франсиско Тринкау центрира от десния фланг, а Рикардо Орта хладнокръвно прати топката в мрежата. Оставащото време до мача беше чиста формалност. Брага действаше отпуснато, позволявайки на гостите да отбележат престижен гол в добавеното време. Резервата Аилтон Боа Морте нахлу в наказателното поле отдясно, преодоля защитника и прати топката във вратата. Брага спечели с 3:1 и отбеляза 46 точки. Червено-белите са уверено на трето място. Портимонензе има 16 точки и е на предпоследно място.

Спортинг победи аутсайдера в по-голямата част

Лисабонският "Спортинг" прие на свой терен "Авеш". Основният аутсайдер на сезона едва ли можеше да разчита на положителен резултат за себе си, но "лъвовете" трябваше да се постараят, за да вземат трите си точки. Този мач беше дебют за Рубен Аморим като старши треньор на Спортинг. 35-годишният специалист замени на този пост Силас, който беше уволнен след отпадането от Лига Европа. Битката започна с дузпа. Рубен Маседо атакува Вендел с прав крак в центъра на терена и видя червен картон пред себе си. Беше едва 11-ата минута... Това не стигна на Авеш и в 20-ата минута гостите останаха с десетима. Луис Фернандо, който вече имаше жълт картон, се размина с опонента си в центъра на терена, падна и го хвана с ръка за крака. За прекъсване на атаката бразилецът получи втори жълт картон, който моментално прерасна в изгонване. Така „Авеш” остана с десет души. Изглеждаше, че в такава ситуация "Спортинг" ще победи съперника си, но реално победата на "лъвовете" се оказа трудна. В 34-ата минута зелено-белите изиграха красива комбинация, в резултат на която Андраж Шпорар отправи насочен удар в близкия ъгъл, но топката се търкулна до гредата. В 44-ата минута словенският нападател трябваше да вкара, но след отличния му удар в далечния горен ъгъл топката прелетя на няколко сантиметра над гредата. Още в добавеното време на първото полувреме Лучано Вието отправи удар от далечна дистанция - топката срещна напречната греда. Е, през втората част Спортинг все пак сломи съпротивата на аутсайдера. В 62-ата минута Маркос Акуня намери противника Вендел отляво на наказателното поле, който центрира директно към Шпорар, който с глава засече вратаря на Франция Куентин Бенардо. Пет минути по-късно топката попадна в ръката на капитана на Авеш Афонс Фигейредо, който беше в собственото си наказателно поле. Реферът отсъди дузпа, която Вието реализира. Нямаше повече опасни моменти в този мач. 2:0 - Рубен Аморим започва с победа. Спортинг има 42 точки и 4-то място. Авеш има 13 точки и е последен в класирането.

"Гимараеш" настигна "Фамаликан"

В останалите мачове от турнето Тондела и Боависта завършиха наравно 1:1. Ронан изведе домакините напред в 25-ата минута, но Густаво Дуланто отбеляза ответния гол. "Белененсес" и "Фамаликан" се разделиха приятелски, без отбелязани голове. Морейрензе победи Маритимо у дома, отбелязвайки по един гол във всяко полувреме. Първо се разписа Фабио Абреу, за когото този точен удар бе 10-и за сезона, а след това се разписа и младият полузащитник Филипе Соарес. Жил Висенте след гол на Божидар Краев бе близо до домакинска победа над Санта Клара, но я изпусна към края на мача. Най-накрая Гимараеш постигна победа като гост над Пакос. В 10-ата минута Хелдер Ферейра откри резултата, поразявайки вратата със своя бивш отбор. След това обаче гостите донесоха волевия успех с головете на Жоао Тейшейра, който отбеляза дубъл. Гимараеш събра 37 точки и е на 6-а позиция, пред Фамаликан по допълнителни показатели.