Кога е следващото Европейско първенство по футбол? История на европейските първенства по футбол. Националният отбор на Русия на Европейското първенство по футбол

Европейското първенство по футбол (наричано Купа на европейските нации до 1968 г.) е основен турнирсред националните отбори на стария свят, който се провежда под егидата на УЕФА от 1960 г. Състезанието е основано от Анри Делоне, а първият европейски шампион е отборът на СССР.

Европейско първенство по футбол: Пътят на победителите

Подобно на Световното първенство, Европейското първенство се провежда на всеки 4 години. През цялата си история правилата на финалната част на турнира са променяни няколко пъти. В по-голяма степен това се отнасяше до броя на участващите отбори. УЕФА се опитва да направи надпреварата по-интересна и популярна, а на последното Европейско първенство през 2016 г. организацията реши да увеличи броя на националните отбори до 24 отбора.

За да стигнат до финалната част на турнира, европейските отбори преминават квалификация. Изборът на страната, в която ще се проведе купата, се определя чрез жребий. През 2000 г., 2008 г. и 2012 г. шампионатът е домакин на две държави, но тогава участват само 16 отбора.

Последното европейско първенство се проведе във Франция, а през 2020 г. е планирано турнирът да се проведе на 13-ти европейски държави, тъй като през 2020 г. шампионатът ще навърши 60 години.

2016 - Португалия

Германия и Испания спечелиха най-много титли европейски шампиони (по 3 пъти). Освен това "червената фурия" успя да стане първият отбор в историята, спечелил два пъти поред турнира (през 2008 и 2012 г.).

Световното първенство по футбол е международно спортен турнир, провеждащ се под егидата на ФИФА, в който мерят сили най-добрите национални отбори на планетата. , като оттогава състезанието се провежда на всеки 4 години (през 1942 и 1946 г. турнирът не се провежда поради събитията от Втората световна война).

Победител в първото световно първенство стана Уругвай, който победи националния отбор на Аржентина с резултат 4:2 във финалния мач на Estadio Centenario. Общо 13 отбора взеха участие в дебютното Световно първенство: 7 от Южна Америка, 4 от Европа и двама от Северна и Централна Америка. Оттогава са се състояли още 20 световни първенства.

2018 Русия Франция 4:2 Хърватия

В цялата история само 8 отбора са печелили Световната купа. Най-титулуваната страна на световното първенство е Бразилия, която е печелила световното първенство по футбол 5 пъти (1958, 1962, 1970, 1994, 2002). Настоящият световен шампион е отборът на Франция, който победи хърватите с 4:2 във финалния мач на Мондиал 2018.

По-долу е дадена таблица на победителите по държави:

Бележка: Германия е била световен шампион три пъти като Западна Германия (1954, 1974 и 1990).

Някои интересни данни за Световното първенство

Според настоящия формат във финалната част на световното първенство участват 32 национални отбора. Както бе споменато по-горе, 13 отбора се състезаваха на първото Световно първенство. От 1934 до 1978 г. - 16. През 1982 г. броят на участниците е увеличен на 24 отбора.

Настоящият формат се състои от 32 отбора. За първи път беше представен на Световното първенство през 1998 г. във Франция. През 2026 г. във финалите на световното първенство ще участват 48 отбора.

Най-добрият голмайстор в историята на световните първенства е нападателят на Германия Мирослав Клозе. Той има 16 отбелязани гола. Бразилецът Роналдо е на второ място с 15 попадения. Пълен списъкМожете да гледате най-добрите голмайстори на световното първенство.

Рекордьор по брой изиграни мачове на световно първенство е полузащитникът на германския национален отбор Лотар Матеус (25 мача). Зад Матеус е неговият сънародник Мирослав Клозе (24 мача). Челната тройка се допълва от легендата на италианския национален отбор Пауло Малдини (23 мача).

Вече първият опит на националния отбор на СССР да стане най-добрият на континента два пъти подред беше почти увенчан с успех. Съветският отбор успешно премина селекцията, която се проведе по плейофната система, като победи уверено Италия (3:1) и Швеция (4:2) общо, без да загуби нито един мач.

Нашите започнаха не по-малко уверено финалната част – съкрушителна победа с 3:0 над тима на Унгария. Но във финала, след като размениха голове с домакините, испанците, в откриващия мач отборът на СССР пропусна решителния гол в 84-та минута.

Малко хора обаче успяха да спечелят този мач на Сантяго Бернабеу в присъствието на 80 хиляди зрители, включително Франсиско Франко. Ръководителите на съветската държава решават, че нашите са загубили от нацистите, в резултат на което Константин Иванович Бесков е уволнен от поста треньор на националния отбор.

Това бяха времената в нашия футбол, когато второто място на континента можеше да се счита за провал.

Евро 1968 г

• Настоящ шампион: Испания.

Но испанският отбор не успя да се класира за следващия турнир. След като заеха първо място в квалификационната група с отборите на Чехословакия, Ирландия и Турция, в следващия квалификационен етап испанците загубиха два пъти с 0:1 и 1:2.

Евро 1972 г

• Настоящ шампион: Италия.
  • Резултат: не стигна до финалния етап.

Четири години по-късно същата съдба сполетя италианския национален отбор. След като спечелиха уверено своята квалификационна група, италианците загубиха от националния отбор на Белгия, като изиграха нулево равенство у дома и загубиха като гост с 1:2.

Евро 1976 г

• Настоящ шампион: Германия.
  • Резултат: 2-ро място.

За разлика от испанците и италианците, германският национален отбор участва във финалния турнир през 1976 г. В групата германците уверено заеха първо място, без да загубят нито един мач, и победиха националния отбор на Испания в следващия етап - 1:1 в Мадрид и 2:0 в Мюнхен.

В заключителната част отборът на Германия демонстрира характерните си волеви качества. Губейки от югославяните с 0:2 на полуфиналите, германците първо изравниха резултата и отбелязаха още два пъти в продълженията. Прави впечатление, че вторият гол за германците в 81-ата минута бе дело на появилия се на терена минута по-рано Дитер Мюлер. Той отбеляза и двата гола в продълженията.

Във финала с Чехословакия резултатът отново е 0:2 до средата на второто полувреме и 2:2 до последния съдийски сигнал, като този път германците вкарват втория гол в последната минута на срещата.

Вярно, в продълженията резултатът не се промени, а късметът се усмихна на чехословашките футболисти в дузпите, където.

Евро 1980 г

• Настоящ шампион: Чехословакия.
  • Резултат: 3-то място.

Четири години по-късно за финалния турнир се класираха 8 отбора, които бяха разделени в две групи, победителите от които директно се класираха за финала. Съдбата събра Чехословакия и Германия в една група и те се срещнаха още в първия кръг.

Германците взеха реванш с единствения гол на Румениге. Равенството с отбора на Холандия и победата над Гърция бяха достатъчни само на действащите европейски шампиони да заемат второ място.

А в мача за третото място отборът на Чехословакия победи отбора на Италия, което трябва да се отбележи, също в резултат на дузпи.

Евро 1984

• Резултат: не напусна групата.

На Европейското първенство през 1984 г. се случи рядък инцидент, когато германският национален отбор не успя да се класира от групата. След като играха 0:0 с Португалия и победиха румънците с 2:1, германците водеха в групата.

В мача с отбора на Испания в последната минутарезултатът не беше открит, което доста устройваше тима от Западна Германия, но в 90-ата минута Македа все пак вкара топката срещу Харалд Шумахер, пращайки германците у дома.

Евро 1988

• Настоящ шампион: Франция.

Шампионите от 1984 г. французите се провалиха в квалификационния турнир за следващото Европейско първенство. В осем срещи е спечелена само една победа - у дома над отбора на Исландия. А националните отбори на СССР, Източна Германия и Норвегия взеха само по една точка. Като резултат – трето място в групата.

Честно казано, трябва да се отбележи, че френският отбор преживяваше смяна на поколенията - те завършиха играта за основен отборстрани като Босис, Жирес и, разбира се, Платини.

Евро 1992

• Настоящ шампион: Холандия.
  • Резултат: поражение на полуфиналите.

През 1992 г. холандският отбор е решен да защити титлата. Имаше всички основания за това: след провала на Световното първенство през 1990 г. отборът отново беше воден от легендарния Ринус Михелс. Основните звезди на отбора: Франк Рийкард, Рууд Гулит, Марко ван Бастен бяха на върха на кариерата си, достигайки нивото на националния отбор.

Холандците потвърдиха сериозността на претенциите си с представянето си в групата, като заеха уверено първото място и победиха с 3:1 настоящия световен шампион националния отбор на Германия. А демонстрираната от холандците игра предизвика възхищението на всички фенове и специалисти. Но на полуфиналите, неочаквано за всички, завършиха наравно с главната сензация на този турнир - и загубиха от тях след изпълнение на дузпи.

Евро 1996 г

• Настоящ шампион: Дания.

Никой не вярваше, че датчаните ще защитят титлата си на терените на Мъгливия Албион. Така и стана – в групата отборът на Дания зае трето място с една победа, едно равенство и едно поражение, зад Португалия и Хърватия.

Това не може да се нарече провал, датчаните се представиха по най-добрия начин, а резултатът преди четири години дори не беше скок над главата, а нещо много по-голямо.

2000 евро

И опитът на германците да защитят титлата през 2000 г. отново завърши с неуспех. След равенство с румънците в първия кръг германците загубиха от британците, а в третия кръг бяха неочаквано победени от португалците с 0:3.

Евро 2004

• Резултат: поражение на четвъртфиналите.

Националният отбор на Франция на Европейското първенство през 2004 г. започна силно - невероятна победа над англичаните с 2:1 (спомняте ли си пропуснатата дузпа на Бекъм и двата гола на Зидан в добавеното време?), равенство с Хърватия и уверена победанад отбора на Швейцария.

Въпреки това, още в 1/4 финалите френската атака не можа да направи нищо със защитата на гръцкия отбор и Харистеас успя да удари вратата на Бартез. По-късно гърците направиха същия трик с чехите и португалците и спечелиха сензационно турнира.

Евро 2008

• Настоящ шампион: Гърция.

Но четири години по-късно в Залцбург, Австрия, където гръцкият отбор изигра и трите си мача групова фаза, очакваше ги провал. Три поражения, включително от руския национален отбор, и само един отбелязан гол.

Евро 2012

• Резултат: шампион.

И едва през 2012 г. за първи път в историята действащият европейски шампион не подаде оставка. Отличният испански отбор спечели турнира спокойно, с четири победи и две равенства, с голова разлика 12-1.

Апотеозът беше финалът срещу Италия, който завърши при резултат 4:0 - най-големият в историята на финалите на европейски първенства.

Само веднъж шампионите увиснаха на косъм - в серията след мач дузпи на полуфиналите. Нервите на испанците обаче се оказаха наред.

Евро 2016

• Резултат: поражения на 1/8 финалите.

години

Треньор: Йоахим Льов.

Един от най-силните отбори V европейски футбол. Германците (от 1945 до 1990 г. - националният отбор на Германия) спечелиха световното първенство четири пъти (1954, 1974, 1990 и 2014), три пъти станаха най-силните в Европа (1972, 1980, 1996) и спечелиха същия брой пъти сребърни медалиЕвропейско първенство - през 1976, 1992 и 2008 г. Във финалните турнири те спечелиха 23 мача от 43. Националният отбор на Германия само веднъж не успя да стигне до финалната фаза на европейския турнир, като пропусна Европейското първенство през 1968 г.

Германският национален отбор четири пъти зае второ място на световно първенство (1966, 1982, 1986, 2002) и четири пъти трети (1934, 1970, 2006, 2010). В историята на световните първенства няма друг отбор, който да е изиграл повече мачове (106) от националния отбор на Германия.

На световните първенства националният отбор на Германия никога не остава извън плейофите, докато европейското първенство завършва три пъти за него в груповата фаза - през 1984 и 2004 г. германците завършват трети, а през 2000 г. заемат последното място в техния квартет.

Испания

Европейски шампион 1964, 2008, 2012.

Треньор: Висенте дел Боске.

Европейското първенство е спечелено за първи път от испанците през 1964 г. Отборът на СССР беше победен с резултат 2:1 на стадион Сантяго Бернабеу в Мадрид. След това и до 2008 г. най-добрият резултат на испанците е достигането до финала на Европейското първенство през 1984 г. През 2008 г. Германия беше победена във финалния мач с резултат 1:0. На Световното първенство през 2010 г. в Южна Африка испанският отбор стана първият европейски отбор, спечелил Световната купа на чужд континент.

На финала на Евро 2012 испанците победиха Италия с 4:0 в Киев (Украйна) и също така станаха първите защитили титлата европейски шампион. Те не успяха да защитят титлата на световните шампиони през 2014 г.

Франция

Европейски шампион 1984, 2000 г

Треньор: Дидие Дешан.

Треньор: Дани Блинд.

На дебютното си европейско първенство през 1976 г. холандците печелят бронз, губейки от югославяните на полуфиналите след продълженията.

Най-добрият час на оранжевите беше Европейското първенство през 1988 г. в Германия. След като победиха отбора на СССР на финала, холандците станаха европейски шампиони.

Оттогава холандският отбор е редовен участник във финалите на европейските първенства, достигайки до полуфиналите през 1992, 2000 и 2004 г. През 2008 г. отборът на Холандия загуби от Русия на четвъртфиналите след продължения и не успя да излезе от групата на Евро 2012. През 2016 г. отборът на Холандия не успя да стигне до финалите на Европейското първенство.

Треньор: Ааге Харейде.

Националният отбор на Дания има богат опит в участието на европейски първенства. Датчаните се класираха от групата на дебютния си финален турнир през 1964 г., когато заеха четвърто място и отново достигнаха до полуфиналите през 1984 г. Оттогава националният отбор на Дания не е играл само на един континентален шампионат - през 2008 г. Най-добрият час на отбора беше турнирът през 1992 г. Триумфът в Швеция бе забележителен с това, че датчаните се включиха в шампионата в последния момент вместо отменената Югославия. Англия и Франция бяха победени в груповата фаза, а защитаващият титлата си холандците бяха победени с дузпи на полуфиналите. Във финала на шампионата датчаните победиха германците с 2:0.

През 2004 г. отборът на Дания стигна до четвъртфиналите, но допусна три гола в началото на второто полувреме и призна превъзходството на Чехия. Датчаните не се класираха за Европейското първенство през 2008 г. и не успяха да излязат от групата на Евро 2012, въпреки че победиха Холандия в първия кръг.

Оттогава датчаните се състезаваха на Световното първенство още три пъти (1998, 2002, 2010), като достигнаха четвъртфиналите във Франция през 1998 г.

Треньор: Майкъл Скибе.

Гръцкият национален отбор за първи път участва на Европейско първенство през 1980 г. и отбелязва само една точка в три мача. Следващият път, когато гърците участваха във финалния турнир, беше 24 години по-късно. Под ръководството на германския треньор Ото Рехагел гърците надминаха и най-смелите си очаквания и спечелиха златото на Евро 2004. Като шампиони на Евро 2008 гърците загубиха и трите мача от груповата фаза, а на Евро 2012 загубиха от германците на четвъртфиналите.

През 2016 г. отборът на Гърция не успя да стигне до финалите на континенталното първенство.

Гърците успяха три пъти да участват на Световното първенство по футбол - през 1994, 2010 и 2014 г.